برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  8 , شماره  29 ; از صفحه 135 تا صفحه 175 .
 
عنوان مقاله: 

عنوان فارسي: بررسي تطبيقي صحت و بطلان شرط بنايي در حقوق اسلام و حقوق ايران (عنوان عربي: دراسة مقارنة عن صحة الشرط البنائي و بطلانه بين الحقوق الايرانية و الحقوق الاسلامية)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه حقوق، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد نوشهر
 
چکیده: 

چکيده فارسي:

مساله شرط و مباحث مرتبط به آن از جمله مسائلي است که در فقه اماميه و فقه عامه از اهميت بالايي برخوردار است و به تبع آن در حقوق مدني جايگاه خاصي دارد. شرط به اعتبار زمان اشتراط در عقد به شرط ابتدايي، شرط الحاقي، شرط بنايي و شرط ضمن عقد تقسيم مي شود. شرط بنايي، شرط قبل از عقد است که مورد موافقت قرار گرفته و عقد بر مبناي آن واقع مي شود. در بين فقها در مورد صحت يا بطلان شرط بنايي اتفاق نظر وجود ندارد مشهور فقهاي متقدم اماميه و عامه معتقدند که شرط بايد در ضمن عقد و مقترن با آن باشد تا لازم الوفا باشد و به همين خاطر شرط بنايي را باطل مي دانند، عده اي از فقها قول به صحت شرط بنايي و عده اي قول به تفصيل شرط بنايي داده اند، اما فقهاي متاخر معتقدند شرط بنايي نافذ است. در حقوق ايران حقوقدانان معتقدند شرط بنايي نافذ است و بر خلاف رويه جاري قانونگذار از نظر اقليت فقها پيروي کرده و در مواد 1113 و 1128 قانون مدني، شرط بنايي را معتبر و لازم الاجرا دانسته است و به کمک مواد 410 و 413 و 354 قانون مدني قابل توجيه مي باشد.

 

چکيده عربي:

الشروط و المسائل المرتبطة بالقضايا من مسائل تعتبر مهمة في فقه العامة و فقه الامامية و بالتالي لها مكانة خاصة في الحقوق المدنية. ينقسم الشرط باعتبار زمان الاشتراط في العقد بالشرط الابتدائي و الشرط الالحاقي و الشرط البنائي و شرط ضمن العقد. ان الشرط البنائي، شرط قبل توقيع العقد و ينعقد العقد عليه و لم يتفق الفقهاء حول صحة الشرط البنائي و بطلانه منذالقديم و کان الفقهاء و المتقدمون عند الامامية و العامة يعتقدون علي وجوب كون الشرط ضمن العقد و مقترنا به ليوفي، و لذلک يرون الشرط البنائي باطلا. و البعض منهم قائلون علي صحته کما بعضهم يعتقدون بتفصيل الشرط البنائي لکن الفقهاء المتأخرين علي ان الشرط البنائي نافذ. الحقوقيون في ايران يعتقدون أن الشرط البنائي نافذ خلافا علي المقننين. بعض قليل من الفقهاء يرونه معتبرا و لازما للتنفيذ حسب مادتين 1113 و 1128.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

واثقی، م. (1391). عنوان فارسی: بررسی تطبیقی صحت و بطلان شرط بنایی در حقوق اسلام و حقوق ایران (عنوان عربی: دراسة مقارنة عن صحة الشرط البنائی و بطلانه بین الحقوق الایرانیة و الحقوق الاسلامیة). پژوهش های فقه و حقوق اسلامی (فقه و مبانی حقوق اسلامی), 8(29), 135-175. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188785Vancouver : کپی

واثقی محسن. عنوان فارسی: بررسی تطبیقی صحت و بطلان شرط بنایی در حقوق اسلام و حقوق ایران (عنوان عربی: دراسة مقارنة عن صحة الشرط البنائی و بطلانه بین الحقوق الایرانیة و الحقوق الاسلامیة). پژوهش های فقه و حقوق اسلامی (فقه و مبانی حقوق اسلامی). 1391 [cited 2021May09];8(29):135-175. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188785IEEE : کپی

واثقی، م.، 1391. عنوان فارسی: بررسی تطبیقی صحت و بطلان شرط بنایی در حقوق اسلام و حقوق ایران (عنوان عربی: دراسة مقارنة عن صحة الشرط البنائی و بطلانه بین الحقوق الایرانیة و الحقوق الاسلامیة). پژوهش های فقه و حقوق اسلامی (فقه و مبانی حقوق اسلامی), [online] 8(29), pp.135-175. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188785. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 208 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی