برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نظريه بيداري اسلامي در مورد انقلاب هاي خاورميانه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
 
چکیده: 

نظريه بيداري اسلامي که مقام معظم رهبري درمورد انقلاب هاي خاورميانه ارائه کرد، روشي متوازن و مبتني بر حضور توامان مردم و ارزش هاي الهي در جامعه است. ديدگاه امام خميني (ره) نيز بر همين اساس بوده است. دو عنصر آفت بيداري اسلامي است: 1. تحجر و جزم انديشي، 2. خودباختگي. بر اين اساس، بيداري اسلامي در مقابل افراط گرايي و نيز تفريط و خودباختگي قرار مي گيرد.
نظريه بيداري اسلامي درپي مصادره انقلاب هاي منطقه نيست. آنچه همواره مقام معظم رهبري بر آن تاکيد ورزيده، حضور مردم و ارزش هاي الهي است و بر اين فرض مبتني است که اگر حضور مردم منطقه بدون تحميل و آزادانه باشد، به طور طبيعي حرکت به سمت ارزش هاي الهي و اسلامي خواهد بود.
نظريه بيداري اسلامي درباره انقلاب هاي خاورميانه است و در مقابل ديدگاه غربي ها قرار مي گيرد. غرب درپي آن است تا فرايند اين انقلاب ها در مسير تامين خواست ها و منافع غرب باشد. در اين راه، حتي از مداخله نظامي پرهيز نمي کند، مانند آنچه در ليبي رخ داد. براي غرب پذيرفته نيست که حکومت هاي ديگر، مانند جمهوري اسلامي ايران، در منطقه شکل بگيرند. در بيش از سه دهه گذشته، اين موضوع از اولويت هاي غرب در منطقه بوده است. غرب براي جلوگيري از ايجاد جمهوري اسلامي ديگري در منطقه همه اقدامات تاميني، تدافعي، و تهاجمي خود را به کار گرفته است. با اين حال، آنچه گسترش يافته، الگوهاي انقلاب ايران بوده است. دشوار مي توان پيش بيني کرد که حکومت هاي آينده خاورميانه چه ويژگي هايي خواهند داشت. واضح اين که، در خاورميانه آينده، مردم نقش بيشتري خواهند داشت و حکومت هاي شبه جمهوري و مادام العمر جايي نخواهند داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 180 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی