برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير طول پست فايبر گلاس بر مقاومت به شکست ريشه دندان هاي سانترال روت کانال شده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی پروتز ثابت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: با توجه به کاربرد فراوان پست هاي فايبر گلاس و عدم وجود تحقيق هاي کافي در زمينه مناسب ترين طول از پست که منجر به بيشترين مقاومت به شکست مي شود. اين مطالعه با هدف بررسي تاثير طول پست فايبر گلاس بر مقاومت به شکست ريشه دندان هاي سانترال روت کانال شده انجام گرديد.
روش بررسي: در اين مطالعه تجربي چهل نمونه دندان سانترال بالا به چهار گروه ده تايي تقسيم شدند. پست و سمان به کار رفته ساخت کارخانه
RTD به قطر يک ميلي متر و طول به کار رفته پست در گروه هاي چهارگانه به ترتيب شش، هشت، ده و 12 ميلي متر بود. جهت آماده شدن نمونه ها پس از جرم گيري و برساژ دندان ها، تاج آنها از CEJ پروگزيمالي قطع شد و ريشه ها به طور استاندارد به روش Step back روت کانال شدند، سپس توسط دريل هاي RTD فضاي لازم جهت پست ها تعبيه و پس اچ شدن ديواره هاي کانال پست ها به طول مذکور سمان گرديد. در ادامه کورها به ارتفاع پنج ميلي متر با استفاده از کامپوزيت Lumiglass تاج بازسازي شد و نمونه ها از دو ميلي متر پايين تر از CEJ در بلوک هاي آکريلي مانت شد. براي همانندسازي PDL از ماده قالب گيري Impergam ساخت کارخانه 3M به ضخامت 0.2 ميلي متر دور نمونه ها استفاده شد. نهايتا نمونه ها در دستگاه Universal testing machine از سه ميلي متري لبه اينسايزال با زاويه 135 درجه نسبت به محور طولي تحت فشار قرار گرفته و نيروهاي منجر به شکست توسط منحني به دستگاه رسم شد. داده ها توسط آزمونهاي آماري ANOVA و Tukey test آناليز گرديد.
يافته ها: بالاترين ميزان مقاومت به شکست را گروه هاي شامل پست هاي هشت و ده ميلي متري و کمترين ميران را پست هاي شش و 12 ميلي متري نشان دادند. آزمون هاي آماري
ANOVA ,t-test بيانگر تفاوت معني داري بين مقاومت به شکست گروه هاي هشت و ده ميلي متري با گروه هاي شش و 12 ميلي متري بوده اما بين پست هاي هشت و ده ميلي متري و همچنين بين پست هاي شش و 12 ميلي متري اختلاف معني داري يافت نشد.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج حاصل از اين مطالعه مي توان نتيجه گيري کرد که طول پست در مقاومت به شکست ريشه تاثير دارد، به طوري که بالاترين مقاومت به شکست در محدوده طول هشت - ده ميلي متر حاصل مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 106 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی