برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

منظومه فرهنگي، کاربرد استعاره منظومه شمسي براي ساماندهي سازمان هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده معارف اسلامی و مدیریت، دانشگاه امام صادق (ع)
 
چکیده: 

نگاهي به عملکرد و نقش سازمان ها و نهادهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، چند ويژگي مشترک و کلان را درباره مجموعه آنها نشان مي دهد: تعداد زياد اين سازمان ها، نبود تمايزهاي ماموريتي ميان آنها، تداخل و موازي کاري در فعاليت ها، کمبود هماهنگي کلي (دو و چندسويه) در سياست گذاري و اجرا، و نبود يک ستاد فرماندهي مرکزي قدرتمند و موثر. اين عوامل موجب شده تا در چرخه سياست گذاري فرهنگي کشور، سازمان هاي مختلفي از تدوين سياست تا اجرا و نظارت بر آن را عهده دار شوند و چنين وضعيتي با بروز تداخل هاي ماموريتي، نتايج ناخواسته اي را در پي آورده که از جمله مهم ترين آنها بروز ناهماهنگي در عملکرد سازمان هاي فرهنگي، توسعه افقي و غيرهدفمند اين سازمان ها، و مصرف رو به رشد بودجه است که نهايتا اثربخشي نه چندان مطلوب بدنه فرهنگي نظام يعني سازمان ها و نهادهاي فرهنگي کشور را به دنبال داشته است.
استعاره ها دير زماني است که در حوزه هاي مختلف علوم انساني از جمله در دانش سازمان و مديريت براي تبيين وضعيت و درک و شناخت پديده ها به کار مي روند. اين مقاله بر آن است که با استفاده از استعاره «منظومه» بر پايه کارکرد منظومه شمسي، وضعيت مطلوب و آرماني مجموعه سازمان ها و نهادهاي فرهنگي کشور را در قالب يک «منظومه فرهنگي» تبيين نمايد. پرسش اصلي مقاله آن است که «آيا مشکل اصلي کشور در حوزه فرهنگ، نبود يک نظام جامع مديريت فرهنگي براي هدايت مجموعه سازمان هاي فرهنگي کشور است؟»، در پاسخ، نخست با استناد به پژوهش هاي کاربردي متعددي که از سوي شورايعالي انقلاب فرهنگي و مجمع تشخيص مصلحت نظام انجام يافته به تبيين اين مشکل و راه حل هاي مرتبط با آن مي پردازد و سپس با معرفي چند ويژگي برگزيده از منظومه شمسي، استعاره منظومه را در قالب منظومه فرهنگي براي تبيين ويژگي هاي نظام فرهنگي مطلوب در ساماندهي سازمان هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران به کار مي گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جعفری هفت خوانی، ن. (1391). منظومه فرهنگی, کاربرد استعاره منظومه شمسی برای ساماندهی سازمان های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران. دین و ارتباطات, 19(1 (پیاپی 41)), 37-65. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188558Vancouver : کپی

جعفری هفت خوانی نادر. منظومه فرهنگی, کاربرد استعاره منظومه شمسی برای ساماندهی سازمان های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران. دین و ارتباطات. 1391 [cited 2021May16];19(1 (پیاپی 41)):37-65. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188558IEEE : کپی

جعفری هفت خوانی، ن.، 1391. منظومه فرهنگی, کاربرد استعاره منظومه شمسی برای ساماندهی سازمان های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران. دین و ارتباطات, [online] 19(1 (پیاپی 41)), pp.37-65. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188558. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 87 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی