برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

توسعه يافتگي ژاپن، زمينه هاي تاريخي - اجتماعي تکوين مفهوم «وظيفه» در دوره ادو

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

«زمان»، با «شرايط و تحولات» پيوند عميق دارد. از همين رو چه بسا دو پديده يا فرايند به طور «هم زمان» آغاز شوند، اما شرائط تاريخي و فرهنگي، سير و سرنوشت تحولات يکي را متفاوت از ديگري کند. حکايت توسعه يافتگي در دو کشور ايران و ژاپن نيز از همين قرار است. عموما مواجهه ايران و ژاپن با غرب در قرن نوزدهم را سرآغاز فرايند توسعه و نوسازي در اين کشورها مي دانند. اما ژاپن بعد از گذشت يک دوره نسبتا کوتاه ده ساله از زمان پذيرش شرايط تجارت تعرفه اي (1858م.)، با ورود ناوگان امريکا به اين کشور تا تشکيل دولت مدرن با «بازگشت ميجي» (1868م.) عملا وارد مسير نوسازي شد.
بررسي آثار تاريخي و اندرزنامه ها که انعکاس دهنده شرايط روز جامعه در عصر قاجار است و نشان دهنده رفتارهاي اجتماعي مردم آن دوره است، حکايت از نبود عناصر کليدي و حياتي براي توسعه است. هرچند شايد اين رفتارها ريشه در گذشته هاي دورتر داشته باشد.

مي توان گفت هرچند جرقه آغاز گذار از يک جامعه سنتي به عصر مدرن به واسطه مواجهه با غرب زده شد، پيمودن موفقيت آميز مسير نوسازي، مرهون زمينه هاي مساعد براي پيمودن اين راه مشکل بود. نهادينه شدن مقولاتي چون «وظيفه و مسووليت پذيري در قبال وظايف محوله و نقش هاي اجتماعي اختصاص يافته به افراد»، در کشوري چون ژاپن، حرکت در اين مسير را تسهيل کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 202
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی