برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  3 , شماره  3 ; از صفحه 157 تا صفحه 164 .
 
عنوان مقاله: 

استخراج و تعيين مقدار اسيدهاي چرب ضروري در برگ گياه خرفه (.Portulaca oleracea L)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه شیمی، دانشکده علوم، دانشگاه گلستان، دانشکده علوم، گروه شیمی
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: گياه خرفه (Portulaca oleracea L.) يک گونه خودرو از خانواده پورتولاکاسه است که در اغلب مناطق ايران مي رويد. بر اساس نتايج مطالعات انجام شده، اين گونه منبعي غني از اسيدهاي چرب ضروري امگا-3 و امگا-6 مي باشد. خرفه از لحاظ گستردگي، هشتمين گياه متداول در دنيا مي باشد. هدف از پژوهش حاضر، مقايسه ميزان اسيدهاي چرب ضروري در نمونه هاي دو جمعيت گرگان و سردشت مي باشد.
روش تحقيق: روغن موجود در برگ گياه خرفه از طريق دستگاه سوکسله و با استفاده از حلال پتروليوم اتر استخراج شد. اسيدهاي چرب قبل از تزريق به کروماتوگرافي گازي، جهت بررسي کمي و کيفي، به متيل استر تبديل شدند.
نتايج و بحث: ميزان روغن استخراج شده براي نمونه گرگان و سردشت، به ترتيب
%4.73 و %4.81 براي نمونه گرگان و سردشت بود. در هر دو نمونه سه اسيد چرب ضروري شناسايي شد که بيشترين مقدار مربوط به لينولنيک اسيد، به ميزان 105.43 و 148.97 (ميلي گرم اسيدچرب به گرم روغن)، پس از آن لينولئيک اسيد به ميزان 30.13 و 39.31 (ميلي گرم اسيدچرب به گرم روغن) و کمترين مقدار مربوط به آراشيدونيک اسيد به ميزان 5.16 و 8.30 (ميلي گرم اسيدچرب به گرم روغن)، به ترتيب براي نمونه گرگان و سردشت بود.
توصيه کاربردي/صنعتي: نتايج حاصل نشان مي دهد که ميزان اسيدهاي چرب ضروري در نمونه سردشت بيشتر از نمونه گرگان مي باشد که بيانگر آن است که ميزان روغن و ترکيب اسيدهاي چرب روغن خرفه ممکن است تحت تاثير شرايط آب و هوايي محل رويش آن باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اصغری، ژ.، و علی محمدزاده، س.، و مظاهری تهرانی، م. (1391). استخراج و تعیین مقدار اسیدهای چرب ضروری در برگ گیاه خرفه (.Portulaca oleracea L). داروهای گیاهی, 3(3), 157-164. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188484Vancouver : کپی

اصغری ژیلا، علی محمدزاده سهره، مظاهری تهرانی محسن. استخراج و تعیین مقدار اسیدهای چرب ضروری در برگ گیاه خرفه (.Portulaca oleracea L). داروهای گیاهی. 1391 [cited 2021July27];3(3):157-164. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188484IEEE : کپی

اصغری، ژ.، علی محمدزاده، س.، مظاهری تهرانی، م.، 1391. استخراج و تعیین مقدار اسیدهای چرب ضروری در برگ گیاه خرفه (.Portulaca oleracea L). داروهای گیاهی, [online] 3(3), pp.157-164. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188484. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 396 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی