برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1383 , دوره  22 , شماره  1 ; از صفحه 42 تا صفحه 54 .
 
عنوان مقاله: 

آسم ورزشي چيست و چگونه با يك بيمار مبتلا به آسم ورزشي برخورد نماييم؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

آسم يكي از بيماريهاي بسيار شايع دهه هاي اخير مي باشد كه درصد قابل توجهي از افراد را مبتلا ساخته است. يكي از چهره هاي باليني اين بيماري، آسم ورزشي و يا آسم ناشي از فعاليت ميباشد كه ميتواند در افراد آسمي و يا افراد به ظاهر سالم و ورزشكار بروز نمايد. شيوع باليني بيماري در بيماران آسمي حدود 50% و در افراد ورزشكار به ظاهر سالم 15-10% تخمين زده ميشود. علت اين بيماري ناشناخته است ولي عوامل مختلفي از جمله عوامل ژنتيكي، عوامل محيطي، نوع ورزش و نحوه ورزش كردن كه در بروز بيماري دخيل هستند؛ شناسايي شده اند. پيشگيري از بيماري به ويژه در ورزشكاران حرفه اي هدف اصلي از درمان اين بيماري ميباشد كه با رعايت احتياطات لازم و اتخاذ روشهاي مناسب در قبل و حين ورزش ميتواند به اين مهم دست يافت. اين موضوع در عمل نيز تجربه شده است به گونه اي كه تعداد قابل توجهي از ورزشكاران مبتلا موفق به كسب مدالهاي بازيهاي بين المللي از جمله المپيك شده اند (در حدود نسبت ورزشكاران مبتلا به كل شركت كنندگان).
روشهاي درماني دارويي و غيردارويي مختلفي در دسترس مي باشد از جمله: گرم كردن و سرد كردن مناسب قبل و بعد از ورزش، استفاده از ماسكهاي مخصوص به ويژه در شرايط جوي خاص، ورزش در هواي با رطوبت مناسب. ولي موثرترين روش استفاده از القاي دوره مقاوم مي باشد. عليرغم ساخت داروهاي جديد همچنان داروهاي بتا آگونيست كه داراي انواع مختلف استنشاقي، خوراكي و تزريقي هستند و انواع داروهاي سريع الاثر، بطئي الاثر و با نيمه عمرهاي مختلف آن در دسترس ميباشد، داروي انتخابي در پيشگيري و درمان اين بيماري ميباشند. پايش مناسب و دراز مدت بيماران آسمي و بيماران مبتلا به آسم ورزشي، تكرار حملات بيماري را كاهش ميدهد.
موفقيت ورزشكاران مبتلا، مشروط به شناخت بيماري، عوامل موثر بر بروز آن و روشهاي مختلف دارويي و غير دارويي جهت پيشگيري، كنترل و درمان آن توسط ورزشكاران و مربيان است كه در اين مقاله به آن پرداخته شده.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 399
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی