برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

دفاع مشروع و مباني مشروعيت آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه حقوق جزا و جرم شناسی، پردیس قم، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

تجويز دفاع مشروع بعنوان يک نهغاد حقوق کيفري در جهت صيانت از حقوق فرد در معرض تجاوز، امري مسلم و قطعي مي باشد. اين تجويز با پيشينه اي کهن، ريشه در فطرت آدمي داشته و در حال حاضر در اکثر قانونگذاري ها به فردي که جان ، آزادي، عرض و يا مال او در معرض تهديدي فوري قرار گرفته، بعنوان امري استثنايي به وي اجازه داده شده تا در حد ضرورت و در جهت دفع آن از خود واکنش نشان دهد.
از ديرباز اين سوال مطرح بوده است که مبنا و فلسفه جواز دفاع مشروع چيست. در پاسخ به اين سوال مباني از قبيل: طبيعي دانستن دفاع، دفاع بعنوان نوعي خاص از حالت ضرورت، تجاوز بعنوان عامل ايجاد کننده حق دفاع و يا توجيه بر اساس آثار اجتماعي آن مطرح است. ضمن بررسي نقاط قوت و ضعف هر يک از اين نظريات و در نظر گرفتن ارکان و شرايط دفاع مروع، اصل کرامت انساني و مقتضيات آن مي تواند مبنايي مناسب براي توجيه حق دفاع محسوب گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شمس ناتری، م.، و عبداله یار، س. (1389). دفاع مشروع و مبانی مشروعیت آن. مطالعات حقوقی (علوم اجتماعی و انسانی شیراز), 2(2), 103-128. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=173540Vancouver : کپی

شمس ناتری محمدابراهیم، عبداله یار سعید. دفاع مشروع و مبانی مشروعیت آن. مطالعات حقوقی (علوم اجتماعی و انسانی شیراز). 1389 [cited 2021June17];2(2):103-128. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=173540IEEE : کپی

شمس ناتری، م.، عبداله یار، س.، 1389. دفاع مشروع و مبانی مشروعیت آن. مطالعات حقوقی (علوم اجتماعی و انسانی شیراز), [online] 2(2), pp.103-128. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=173540. 

 
بازدید یکساله 6775 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی