برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه ميزان آنتي بادي عليه ويروس هپاتيت B و مدت زمان سپري شده از انجام واكسيانسيون هپاتيت B در بيماران تالاسمي ماژور مراجعه كننده به بيمارستان بوعلي در سال 1380

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز آموزشی درمانی بوعلی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: ابتلا به هپاتيت B يكي از معضلاتي است كه بيماران تالاسمي ماژور با توجه به ترانسفوزيونهاي مكرر خون با آن مواجه ميباشند. با توجه به عوارض حاد (هپاتيت فولمينانت) و مزمن (سيروز، سرطان كبد) بيماري، انجام واكسيناسيون در كاهش ميزان ابتلا به اين بيماري از اهميت به سزايي برخوردار ميباشد. با گذشت زمان از ميزان سطح آنتي بادي توليد شده عليه ويروس هپاتيت B كاسته مي شود. هدف اين مقاله دستيابي به زمان مورد نظر جهت انجام واكسن يادآوري به صورت يك دستورالعمل اجرايي براي بيماران ذينفع مي باشد كه هم از نظر تامين منابع مالي جهت تهيه واكسن براي مسولين زيربط مقرون به صرفه بوده و هم بتواند سطح پايدار و قابل قبول آنتي بادي در بيماران ايجاد نمايد.
مواد و روشها: مطالعه حاضر به روش همگرايي بر روي 50 بيمار مبتلا به تالاسمي ماژور و 50 نفر از افراد سالم جامعه كه واكسن هپاتيت B را دريافت كرده بودند، به عنوان گروه شاهد صورت گرفت. ميزان آنتي بادي عليه ويروس هپاتيت B به روش اليزا در هر دو گروه اندازه گيري شد. كاهش سطح آنتي بادي با مدت زمان سپري شده از واكسيانسيون مورد مقايسه و قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها: در گروه شاهد با توجه به انجام واكسيناسيون در سه نوبت عليرغم گذشت حداكثر 8 سال از واكسيناسيون سطح قابل قبولي از آنتي بادي در سرم افراد وجود داشت (99.5±5 U/L) در گروه مورد، در افرادي كه كمتر از 7 سال از واكسيناسيون آنها ميگذشت سطح آنتي بادي در محدوده قابل قبولي قرار داشت (90±5 U/L) ولي در افرادي كه از واكسيناسيون آنها بيش از 7 سال مي گذشت سطح آنتي بادي كمتر از حد قابل قبولي بود (12.5±2.5 U/L) كه اختلاف موجود از نظر آماري معني دار بود (P<0.01).
نتيجه گيري و توصيه ها: پيشنهاد مي گردد هر 7 سال يكبار پس از تعيين سطح آنتي بادي عليه ويروس هپاتيت B نسبت به تزريق واكسن يادآوري به بيمار واجد شرايط اقدام مقتضي مبذول گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دریانی، ف.، و شریفی، م.، و وحیدشاهی، ک. (1382). بررسی رابطه میزان آنتی بادی علیه ویروس هپاتیت B و مدت زمان سپری شده از انجام واکسیانسیون هپاتیت B در بیماران تالاسمی ماژور مراجعه کننده به بیمارستان بوعلی در سال 1380. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), 8(3 (پی در پی 33)), 203-205. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1701Vancouver : کپی

دریانی فرهاد، شریفی محمد، وحیدشاهی کوروش. بررسی رابطه میزان آنتی بادی علیه ویروس هپاتیت B و مدت زمان سپری شده از انجام واکسیانسیون هپاتیت B در بیماران تالاسمی ماژور مراجعه کننده به بیمارستان بوعلی در سال 1380. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences). 1382 [cited 2021June13];8(3 (پی در پی 33)):203-205. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1701IEEE : کپی

دریانی، ف.، شریفی، م.، وحیدشاهی، ک.، 1382. بررسی رابطه میزان آنتی بادی علیه ویروس هپاتیت B و مدت زمان سپری شده از انجام واکسیانسیون هپاتیت B در بیماران تالاسمی ماژور مراجعه کننده به بیمارستان بوعلی در سال 1380. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), [online] 8(3 (پی در پی 33)), pp.203-205. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1701. 

 
بازدید یکساله 93 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی