برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي كودكان مبتلا به Intussusception در مراكز آموزشي درماني آيت اله طالقاني و كودكان مفيد طي سالهاي 80-1370

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش جراحی اطفال، مرکز آموزشی درمانی آیت اله طالقانی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: Intussusception به داخل شدن قسمتي از روده به لومن بخش كناري خود گفته مي شود. با تأخير در تشخيص، ميزان انواژيناسيون و عوارض آن بيشتر مي شود. به علت عدم اطلاع از وضعيت آن در كشور از نظر خصوصيات فردي بيماري، اين تحقيق انجام شد.
مواد و روشها: اين تحقيق برروي افرادي كه به مراكز آموزشي درماني آيت اله طالقاني و كودكان مفيد در فاصله سالهاي 1370 تا 1380 مراجعه كرده بودند به روش existing data انجام شد. خصوصيات فردي بيماري و نحوه درمان مدنظر قرار گرفت.
يافته ها: از 95 بيمار بررسي شده، 62 نفر (3/68%) مرد و 33 نفر (7/34%) زن با محدوده سني 2 روز تا 132 ماه بودند. نماي سني بيماران 6 تا 10 ماه و بيشترين شيوع اين بيماري در اسفند ماه بود. ترياد درد كوليكي شكم، لمس توده در شكم و مدفوع current jelly در 15 مورد (8/15%) ديده شد.
نتيجه گيري و توصيه ها: اتساع شكم، لمس توده در شكم و لمس توده در ركتوم تفاوت قابل ملاحظه اي با ساير مطالعات داشت. بيشترين درمان به كار گرفته شده جراحي بود، حال آنكه در اكثر مطالعات از باريم انما استفاده شده است. انجام مطالعه اي به صورت آينده نگر و با تمركز بر روي درمان مبتلايان و بررسي نتيجه آن پيشنهاد مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 62
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی