برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه عفونت كلاميديا پنومونيه با انفاركتوس ميوكارد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش قلب و عروق، مرکز آموزشی درمانی لقمان حکیم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به شيوع اهميت انفاركتوس ميوكارد و احتمال وجود نقش عوامل ميكروبي در بروز آن و به منظور تعيين رابطه عفونت كلاميديا پنومونيه با انفاركتوس ميوكار و اين تحقيق روي مراجعين به بيمارستان لقمان حكيم صورت گرفت.
مواد و روشها: اين تحقيق به روش تحليلي از نوع مورد - شاهدي انجام گرديد. بيماران بستري در بخش قلب و CCU بيمارستان لقمان حكيم كه براساس بررسي متخصص قلب مبتلا به انفاركتوس ميوكارد بودند و حداقل يك هفته از بيماري آنان مي گذشت و جهت ورود به تحقيق اعلام آمادگي نموده بودند، به عنوان گروه مورد انتخاب شدند. براي هر فرد از گروه مورد يك نفر از پرسنل بيمارستان و يا بيماران ساير بخشها همسان شده از لحاظ جنس و عادت به كشيدن سيگار به عنوان شاهد گروه انتخاب گرديد. نمونه سرمي هر دو گروه از نظر آنتي باديهاي ضدجنس كلاميديا IgA)، (IgG به روش ELISA مورد بررسي قرار گرفت. نمونه هاي مثبت از نظر هر كدام از آنتي باديهاي فوق مجددا از نظر آنتي بادي اختصاصي ضدكلاميديا پنومونيه با استفاده از روش ELISA مورد بررسي قرار گرفتند.
يافته ها: 41 نفر (27 مرد و 14 زن) در گروه مورد و 44 نفر (34 مرد و 10 زن) در گروه شاهد مورد بررسي قرار گرفتند. اين دو گروه از لحاظ سن، سابقه خانوادگي انفاركتوس ميوكارد، سابقه ابتلا به ديابت و سابقه ابتلا به پرفشاري خون اختلاف معني داري با هم داشتند. در گروه مورد 19 نفر (3/46%) و در گروه شاهد 15 (1/34%) نفر از نظر IgA وابسته به جنس كلاميديا و نيز 9 نفر (22%) از گروه مورد و 8 نفر (2/18%) از گروه شاهد از نظر IgG وابسته به جنس كلاميديا مثبت بودند (NS) و 15 نفر (6/36%) از گروه مورد و 13 نفر (5/29%) از گروه شاهد از نظر IgG اختصاصي كلاميديا پنومونيه مثبت بودند (NS).
نتيجه گيري و توصيه ها: با توجه به كاستيهاي اين مقاله و تناقضات متعدد در بررسي هاي مشابه، لزوم تحقيقات گسترده و دقيقتري لازم به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بهرامی، ف.، و اسفندیاری، ن.، و گچکار، ل.، و صیادی، م. (1382). بررسی رابطه عفونت کلامیدیا پنومونیه با انفارکتوس میوکارد. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), 8(1 (پی در پی 31)), 57-59. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1674Vancouver : کپی

بهرامی فریدون، اسفندیاری نوید، گچکار لطیف، صیادی محمدصادق. بررسی رابطه عفونت کلامیدیا پنومونیه با انفارکتوس میوکارد. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences). 1382 [cited 2021June13];8(1 (پی در پی 31)):57-59. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1674IEEE : کپی

بهرامی، ف.، اسفندیاری، ن.، گچکار، ل.، صیادی، م.، 1382. بررسی رابطه عفونت کلامیدیا پنومونیه با انفارکتوس میوکارد. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), [online] 8(1 (پی در پی 31)), pp.57-59. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1674. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 44 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی