8 SID.ir | اثر آنتاگونيست گيرنده هاي α2- آدرنرژيك بر برخي عوامل مترشحه از بافت آديپوز در رت هاي نر چاق
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

اثر آنتاگونيست گيرنده هاي α2- آدرنرژيك بر برخي عوامل مترشحه از بافت آديپوز در رت هاي نر چاق

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیوشیمی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی شهید بهشتی، اوین
 
چکیده: 

مقدمه: چاقي عامل خطرساز مهم براي بيماري هايي مانند ديابت، پرفشاري خون، هيپرليپيدمي، بيماري هاي قلبي - عروقي و برخي انواع بدخيمي هاست. به علاوه چاقي با مقاومت به انسولين و هيپرانسولينمي همراه است. هورمون ها و سيتوكين هايي همچون لپتين و TNF-α كه به وسيله بافت آديپوز توليد مي شوند، در ايجاد مقاومت به انسولين ناشي از چاقي نقش موثري دارند. هدف از اين تحقيق بررسي اثر تجويز محيطي يوهيمبين (آنتاگونيست انتخابي گيرنده  –α2آدرنوسپتورها) بر برخي از عوامل رها شده از بافت آديپوز (لپتين و TNF-α و غيره) است.
مواد و روش ها: آزمايش بر دو گروه از رت هاي نر انجام شد: گروه شاهد لاغر (تحت رژيم استاندارد جوندگان) و گروه چاق (تحت رژيم كافه تريا). بعد از 18 هفته رژيم غذايي، يك نمونه خون از هر رت گرفته شد. سپس گروه چاق به صور تصادفي به دو گروه تقسيم شد. گروه4mg/kg I يوهيمبين و به گروه II به ميزان هم حجم سالين تزريق شد. سپس نمونه گيري در زمان هاي 30 و 60 و 120 دقيقه بعد از تزريق انجام گرفت.
يافته ها: ميزان انسولين سرم در زمان هاي 30 و 60 دقيقه بعد از تزريق دارو شديدا افزايش يافت (P<0.05). 30 دقيقه پس از تزريق دارو، ميزان لپتين و TNF-α كاهش معني داري نشان داد (P<0.05)، در حالي كه مقدار FFA شديدا افزايش يافت (P<0.05) . همچنين ميزان گلوكز در گروه دارو افزايش يافت ولي مقدار آن در طول 120 دقيقه از گروه شاهد كمتر بود.
نتيجه گيري: با توجه به اينكه cAMP عامل اصلي تنظيم در توليد و ترشح لپتين،TNF-α  و FFA در آديپوسيت هاست، با مقايسه مقادير اين متغيرها در گروه دريافت سالين و دارو، مشخص مي شود احتمالا در چاقي فعاليت و حساسيت گيرنده هاي  α2آدرنرژيك و نسبت آدرنورسپتورهاي α2 به  βآدرنوسپتورها افزايش مي يابد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 100
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی