برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي هيجان خواهي در افراد معتاد و عادي با توجه به جنسيت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روان شناسی، دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: از عوامل موثر در گرايش به سوء مصرف مواد عوامل شخصيتي است. در ميان ارزيابي هاي شخصيتي، هيجان خواهي پيش بيني قوي را براي شروع اوليه انواع سوء مصرف مواد نشان داده است. هدف اين پژوهش، تعيين سطح هيجان خواهي در افراد معتاد و عادي با توجه به جنسيت است.
مواد و روش ها: اين مطالعه، به روش پس - رويدادي بر روي 90 نفر (با دامنه سني 40-20 سال) از مراجعين به مراکز بهزيستي و مراکز درمان سر پايي در بخش هاي مختلف شهر تبريز و مرند در سال 1388 انجام شد که به طور تصادفي با روش نمونه برداري در دسترس انتخاب شده بودند. گروه مورد بر مبناي ملاک هاي تشخيصي DSM-IV-TR به سوء مصرف يا وابستگي به مواد آمفتامين مبتلا بودند. گروه ديگر، 60 نفر مرد، 30 نفر زن از افراد عادي جامعه که اعتياد نداشتند از بين اقوام، همسايگان و دوستان انتخاب شدند. مجموع نمونه شامل 180 نفر بود. براي جمع آوري داده ها از آزمون هيجان خواهي Zuckerman استفاده شد. براي تحليل آماري از آزمون تحليل وايانس چند متغيره و آزمون پيگيري (LSD) استفاده شد.
يافته ها: تفاوت معني داري بين گروه معتاد و عادي در هيجان خواهي کلي و زير مقياس هاي آن شامل ماجراجويي، ملال پذيري، تنوع طلبي و هيجان خواهي نشان دادند و افراد معتاد در هيجان خواهي کلي و زير مقياس هاي هيجان خواهي نسبت به افراد عادي بالاتر بودند. همچنين مردان معتاد نسبت به زنان معتاد در هيجان خواهي، تنوع طلبي، ماجراجويي و هيجان خواهي کل بالاتر از زنان بودند. اما بين زنان و مردان معتاد در مولفه هاي ملال پذيري، تجربه طلبي و گريز از بازداري تفاوت معني دار نبود.
نتيجه گيري: اعتياد به عنوان يک آسيب اجتماعي، هيچ گاه به طور کامل ريشه کن نخواهد شد، اما با تدبير، انديشه و تلاشي مخلصانه حداقل مي توان آن را به کنترل در آورد. ارزيابي ويژگي هاي شخصيتي و هيجان خواهي در معتادان دربر دارنده اطلاعات مهمي براي تعريف، شناسايي و درمان اين گروه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خانجانی، ز.، و فخرایی، ن.، و بدری گرگری، ر. (1390). بررسی هیجان خواهی در افراد معتاد و عادی با توجه به جنسیت. تحقیقات علوم رفتاری, 9(4 (پی در پی 20)), 0-0. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=153309Vancouver : کپی

خانجانی زینب، فخرایی نفیسه، بدری گرگری رحیم. بررسی هیجان خواهی در افراد معتاد و عادی با توجه به جنسیت. تحقیقات علوم رفتاری. 1390 [cited 2021October18];9(4 (پی در پی 20)):0-0. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=153309IEEE : کپی

خانجانی، ز.، فخرایی، ن.، بدری گرگری، ر.، 1390. بررسی هیجان خواهی در افراد معتاد و عادی با توجه به جنسیت. تحقیقات علوم رفتاری, [online] 9(4 (پی در پی 20)), pp.0-0. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=153309. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 2154 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی