برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير فدراليسم کردستان عراق بر هنجارهاي سياسي و قوميتي کردهاي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

پس از تحولات 2003 عراق، چيستي نوع مشارکت سياسي آينده ايرانيان کرد در ساختار اين کشور مورد اهتمام اين مقاله قرار گرفته است. با مفروض گرفتن تعهد کردهاي ايراني به لايه هويت ايراني خود، سمت و سوگيري سياسي توافقات کردهاي ايران با حکومت مرکزي به سه شکل مي تواند درآيد: ادامه تمرکزگرائي در نظام تکساخت، تمرکز زدائي اداري و نهايتا ساختار چندساخت فدرالي.
تصرفات نظامي عثماني عليه ايران موجب پخش شدن کردها در چهار کشور خارج از فرهنگ ايراني (ترکيه، روسيه، سوريه، و عراق) و سياسي شدن کردها شد. نتيجه اين سياسي شدن، روي آوردن بعضي از گروه هاي سياسي کرد به بنيادگرائي قومي و يا تقابل بنيادگرائي ديني قوميت کرد در کشورهاي گوناگون شد. اما تاسيس حزب ايران به رهبري يک کرد ملي گرا و جانشيني دو کرد به رهبري جبهه ملي، و سخنگوي مديريت هفتم و هشتم سياسي - اجرائي در دوران جمهوري اسلامي نشان از آگاهي بخش عظيمي از جمعيت کرد ايران به لايه هاي مختلف هويت دارد.
با وجود اين آگاهي کردها بر سابقه تاريخي مشترک با ايران، گهگاه مناقشات بنيادگرايانه قومي در مقابله با لايه هويت ملي از درون مرزي ديگر کشورها نشات گرفته و به درون فضاي سياسي ايران نيز کشيده مي شود. به لحاظ اين ماهيت دوگانه آرماني و آرزوي هيجان گرايانه، با احتساب خطرات ناشي از بنيادگرايانه سياسي قومي - طبقاتي و يا بنيادگرائي ديني، هم قدرت هاي بزرگ مخالف احيا امپراتوري منسوخ قومي - فرقه اي هستند، و هم کشورهاي منطقه نسبت به آثار امنيتي آن بر تماميت ارضي خود بيمناک مانده اند.
در حالي که تحولات مدرنيته و پسامدرنيته به ترتيب در فضاي حاکميت انساني و کرامت انساني رقم مي خورد، نگاه احياگرايانه نظم اوليه به شکل بنيادگرايانه قومي، اين بيم را به وجود آورده، که آينده سياسي خاورميانه عرصه جنگ هاي فرهنگي قرن هاي شانزدهم و هفدهم اروپا شود. اين امر يکي از مهمترين عواملي است که نوعي تقارب بين نگاه امنيتي قدرت هاي منطقه اي درگير در موضوع و قدرت هاي بزرگ را فراهم آورده است. حضور کشورهاي منطقه در دوران گذار از عوامل داخلي است که فرهنگ معنابخش قومي و ديني را به سطح خلقيات متعصبانه دگرستيز در منطقه درآورده است. اين افول معنا به سطح خلقيات تحريک شده، به احتمال زياد از عوامل داخلي است که بر پيچيدگي مساله کردها نقش اساسي تر از عوامل خارجي ايفا کرده است. در اين مقاله سعي شده تا با نگاهي صرفا علمي و دور از هرگونه تعصبات خاص سياسي و مذهبي، موضوع مورد بررسي قرار گيرد. مولفين درنظر دارند تا با تجزيه و تحليل اثرات فدراليسم در کردستان عراق و تاثير آن بر هنجارهاي سياسي و قوميتي کردهاي ايران به بررسي موضوع بپردازند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 421
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی