برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

همه گيرشناسي اختلال هاي روانپزشكي در استان تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر جنوبی، پایین‌تر از چهارراه لشگر، بیمارستان روزبه، گروه روانپزشکی تهران، مرکز تحقیقات روانپزشکی و روانشناس بالینی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
 
چکیده: 

هدف: اين پژوهش با هدف بررسي همه گير شناسي اختلال هاي رواني در افراد 18 سال و بالاتر مناطق شهري و روستايي استان تهران انجام گرفت.
روش: آزمودني هاي پژوهش با
روش نمونه گيري تصادفي - خوشه اي از ميان خانوارهاي موجود در استان تهران انتخاب گرديدند و به كمك پرسشنامه اختلال هاي عاطفي و اسكيزوفرنيا 5311 (SADS) نفر در استان مورد بررسي قرار گرفتند و بر پايه معيارهاي چهارمين كتابچه تشخيصي و آماري اختلالهاي رواني (DSM-IV) تشخيص گذاري اختلال ها انجام شد.
يافته ها: اين بررسي
نشان داد كه شيوع انواع اختلال هاي روانپزشكي در استان 3/14% مي باشد كه اين شيوع در زنان 6/19% و در مردان 3/9% بوده است. اختلال هاي اضطرابي و خلقي به ترتيب با 6.8% و 5/4% شايع ترين اختلال هاي روانپزشكي در استان بودند. شيوع اختلالهاي پسيكوتيك در اين بررسي 65/0%، اختلالهاي عصبي - شناختي 1/2% و اختلالهاي تجزيه اي و 0.3% بوده است. در گروه اختلالهاي خلقي، افسردگي اساسي با 3/3% و در گروه اختلالهاي اضطرابي، اختلال پانيك با 8/1% شيوع بيشتري داشته اند.
نتيجه: اين بررسي شيوع
اختلالهاي روانپزشكي را در گروه سني 41-55 سال و بالاتر، افراد همسر فوت شده، افراد ساكن در شهرهاي استان به جز تهران و افراد بي سواد بيش از گروه هاي ديگر نشان داد. لذا نتايج اين تحقيق مسووليت سياستگذاري و برنامه ريزان بهداشتي استان تهران و كشور را در رابطه با تدوين برنامه هاي عملي و اجرايي بهداشت روان، بيش از پيش روشن مي سازد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 553
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی