برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نگرشي بر درآمد نفتي واقعي هموندان اوپك و بازتاب هاي گوناگون آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده امور اقتصادی وزارت اقتصاد و دارایی
 
چکیده: 

این مقاله تلاش می کند، یکی از اساسی ترین مسائل کشورهای نفت خیر یعنی عدم دستیابی به درآمد واقعی نفت را بررسی نماید. از همین روی ضمن کنکاشی گذرا بر پیامدهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تاثیر کاهش بهای نفت بر وضعیت کشورهای نفت خیز با ارائه مدلی ساده از تاثیر ارزش بهای دلار پر تقاضا و عرضه جهانی نفت پرداخته و سهم کشور آمریکا را از تقاضای کل جهان با توجه به نوسانات دلار محاسبه می نماید.

به همین دلیل، با نگاهی کوتاه به ارزش واقعی و قدرت خرید یک بشکه نفت، تورم جهانی و نرخ مبادله دلار، بازتاب کاملا مستقیم آن بر ارزش هر بشکه نفت بررسی می شود. در همین رابطه با ارائه جدولهایی به قدرت خرید هر بشکه نفت اوپک در دو دهه گذشته اشاره شده و سپس بهای واقعی و اسمی نفت اوپک با کاربرد نمایه IMF ارائه می شود. در پایان نیز راهکارهای کاربردی در راستای دفاع از بهای واقعی و درآمد نفتی هموندان اوپک ارائه شده است.

 

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فرشادگهر، ن. (1382). نگرشی بر درآمد نفتی واقعی هموندان اوپک و بازتاب های گوناگون آن. نامه مفید, 9(38 (اقتصاد)), 5-26. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1436Vancouver : کپی

فرشادگهر ناصر. نگرشی بر درآمد نفتی واقعی هموندان اوپک و بازتاب های گوناگون آن. نامه مفید. 1382 [cited 2021June24];9(38 (اقتصاد)):5-26. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1436IEEE : کپی

فرشادگهر، ن.، 1382. نگرشی بر درآمد نفتی واقعی هموندان اوپک و بازتاب های گوناگون آن. نامه مفید, [online] 9(38 (اقتصاد)), pp.5-26. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1436. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 57 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی