برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1389 , دوره  1 , شماره  2 ; از صفحه 61 تا صفحه 73 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي ارتباط ميان خالص دارايي عملياتي (NOA) و بازده سهام در شرکت هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران 1387-1380

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد نوشهر
 
چکیده: 

نرخ تصميمات سرمايه گذاري، از مهم ترين تصميمات مربوط به مديريت مالي است. سرمايه گذاري در کالاهاي سرمايه اي که يکي از مهم ترين جنبه هاي اين گونه تصميمات است، به تخصيص سرمايه سرمايه گذاري هايي که منافع آنان در دوره هاي آينده تحقق مي يابد، مربوط مي شود. از آنجايي که منافع آينده را با اطمينان نمي توان مشخص کرد، به يقين، سرمايه گذاري ها با ريسک همراه خواهند بود. بنابراين بايد در رابطه با ارزش سرمايه گذاري ها و ريسک آنها ارزيابي دقيقي به عمل آيد. زيرا اين دو عامل برارزش سهام شرکت در بازار اثر مي گذارند.
در اين تحقيق، ارتباط ميان خالص دارايي عملياتي (NOA) و بازده سهام بررسي شده است. در فرضيه اول، اين ارتباط را به صورت مانده بررسي کرديم. (ارتباط بين مانده NOA و مانده بازده سهام) و در فرضيه دوم، ارتباط ميان تغييرات NOA و تغييرات بازده سهام بررسي شد.
دارايي ها را به دو دسته جاري و ثابت، طبقه بندي کرده ايم تا بتوانيم درباره قدرت نقدينگي واحد تجاري، اطلاعات لازم را ارائه کنيم. طبق تحقيقي که در کشور آمريکا به وسيله چهار محقق به نام هاي ژانگ، تئوه، هو، هيرشليفر (HHTZ) صورت گرفته بود، آنها به اين نتيجه رسيدند که پيش بيني بازده سهام به خالص دارايي عملياتي (NOA) ارتباط دارد و NOA پيش بيني کننده اي قوي براي بازده آتي سهام است.
در تحقيق پيش رو، از تحليل همبستگي براي آزمون فرضيه استفاده شده است. علت استفاده از روش همبستگي، کشف همبستگي بين متغيرهاست. تحقيق همبستگي يکي از انواع تحقيقات توصيفي است که به بررسي همبستگي بين متغيرها مي پردازد.
نتيجه بررسي در فرضيه اول اين بود که در بررسي مانده ها طي سال هاي 82 تا 85، ارتباط ضعيف مثبتي ميان دو متغير (NOA و بازده سهام) وجود دارد و در مجموع هم طي سال هاي 80 تا 87 ارتباط ضعيف مثبتي ديده شد. بنابراين در فرضيه دوم، اين ارتباط، در هيچ کدام از دو حالت سال به سال و تلفيقي مشاهده نشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عسگری، م.، و بائی لاشکی، ل. (1389). ارزیابی ارتباط میان خالص دارایی عملیاتی (NOA) و بازده سهام در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران 1387-1380. پژوهشنامه اقتصاد و کسب و کار, 1(2), 61-73. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=143094Vancouver : کپی

عسگری محمدرضا، بائی لاشکی لیلا. ارزیابی ارتباط میان خالص دارایی عملیاتی (NOA) و بازده سهام در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران 1387-1380. پژوهشنامه اقتصاد و کسب و کار. 1389 [cited 2021June14];1(2):61-73. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=143094IEEE : کپی

عسگری، م.، بائی لاشکی، ل.، 1389. ارزیابی ارتباط میان خالص دارایی عملیاتی (NOA) و بازده سهام در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران 1387-1380. پژوهشنامه اقتصاد و کسب و کار, [online] 1(2), pp.61-73. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=143094. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1649 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی