برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  27 , شماره  1 ; از صفحه 17 تا صفحه 21 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان فعاليت كودكان مبتلا به تترالوژي فالوت بعد از عمل جراحي ترميم كامل با استفاده از تست ورزش و ارتباط آن با نوع تصحيح جراحي (با يا بدون پچ ترانس آنولار) تنگي مجراي خروجي بطن راست

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش فوق تخصصی قلب کودکان، بیمارستان قلب شهیر رجائی، دانشگاه علوم پزشکی ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: تست ورزش تنها وسيله بررسي توانايي فيزيكي در كودكان مي باشد. تمام روشهاي ديگر بررسي قلبي - عروقي در حين استراحت انجام مي شوند و بنابراين قادر به دادن اطلاعات در هنگام فعاليت فيزيكي نيستند. شايعترين روش مورد استفاده در تست ورزش كودكان Bruce treadmill protocol مي باشد و بهترين راه بررسي توانايي ظرفيت انجام كار (working capacity) استفاده از maximal exercise است.
مواد و روشها: در
اين بررسي ما 40 بيمار را كه تحت عمل جراحي كامل بيماري تترالوژي فالوت قرار گرفته بودند، انتخاب كرديم. در 19 بيمار تصحيح جراحي مجراي خروجي بطن راست با استفاده از پچ ترانس آنولار (transannular patch) و در 21 بيمار تصحيح جراحي بدون استفاده از پچ ترانس آنولار صورت گرفته بود. تست ورزش به صورت maximal treadmill و با استفاده از پروتكل بروس در اين دو گروه از بيماران انجام يافت و نتايج حاصله مورد مقايسه قرار گرفتند.
يافته ها: ميزان نارسايي ريوي
(PI) در گروهي كه با پچ ترانس آنولار عمل شده بودند 73.7% و در گروه ديگر 33.3% بود. ميزان تنگي مجراي خروجي بطن راست (PS) در گروهي كه با پچ ترانس آنولار عمل شده بودند بيشتر از گروه ديگر بود (52.6%  در برابر 28.6%). متوسط حداكثر مقدار فشارخون در طي ورزش در بيماراني كه با پچ ترانس آنولار عمل شده بودند 124.8 mmHg و در گروه ديگر 132 mmHg بود.
نتيجه گيري و توصيه ها: ميزان نارسايي دريچه ريوي و همچنين متوسط حداكثر مقدار فشارخون در دو گروه داراي اختلاف معني دار آماري بود. اگرچه ميزان توسط ظرفيت انجام كار در گروهي كه بدون استفاده از پچ ترانس آنولار عمل شده بودند، بهتر از گروه ديگر بود اما اين تفاوت از نظر آماري فاقد ارزش بود. بهتر بودن نتايج تست ورزش در بيماراني كه بدون استفاده از پچ ترانس آنولار عمل شده اند در ارتباط با ميزان PI و PS پايينتر در اين گروه از بيماران مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 313
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی