برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير يک دوره تمرينات سرعتي بر غلظت الکتروليتهاي سرم قبل و بعد از يک فعاليت بيشينه استاندارد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف از انجام اين پژوهش بررسي اثر آزمون بيشينه استاندارد بر الکتروليتهاي منتخب سرم خون دوندگان سرعت، قبل و بعد از يک دوره تمريني دو ماهه بود. اين پژوهش از نوع پژوهشهاي نيمه تجربي است و 15 دونده مرد آماده به صورت داوطلبانه در اين پژوهش شرکت کرده اند. براي تعيين الکتروليتهاي خون از ابزارها و روشهاي آزمايشگاهي استفاده شد و تجزيه و تحليل آماري اين پژوهش با استفاده از آزمون T پيوسته و نرم افزار  SPSS 13انجام گرفت.
نتايج آزمون
T وابسته نشان داد که غلظت سديم، پتاسيم، کلر، کلسيم و منيزيم در پس آزمونهاي قبل از دوره تمريني و بعد از پايان دوره تمريني، در مقايسه با پيش آزمونهاي قبل از دوره تمريني و بعد از پايان دوره تمريني، در سطح P<0.05 تفاوت معني داري يافت. ميزان غلظت کلسيم در پيش آزمون بعد از دوره تمريني، در مقايسه با پيش آزمون قبل از دوره تمريني، در سطحP<0.05  تفاوت معني داري را نشان مي داد، در حالي که در غلظت بقيه الکتروليتها تغييري مشاهده نشد. مقايسه ميزان کلر و پتاسيم در پس آزمون بعد از دوره تمريني، در مقايسه با پس آزمون قبل از دوره تمريني، نشان دهنده وجود تفاوت معني داري در ميزان اين دو عنصر بود. ولي در غلظت سديم، کلسيم و منيزيم چنين تغييري مشاهده نشد. هر کدام از الکتروليتها ممکن است در دامنه طبيعي خود تغيير کند يا اينکه تغييرات اين مواد معني دار نباشد. نتايج نشان مي دهد که تغييرات الکتروليتها با مدت و شدت تمرين وابسته است. تغييرات زياد در غلظت الکتروليتها مي تواند به اجراي مطلوب ورزشي لطمه وارد کند و يا حتي باعث آسيبهاي جسماني شود. به نظر مي رسد استفاده از مکملهاي الکتروليت و يا نوشيدن مايعات به هنگام تمرين مي تواند از بروز اختلالات فيزيولوژيکي، به ويژه فعاليت در آب و هواي گرم و رطوبت نسبي بالا، در جريان تمرينات جسماني پيشگيري کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

میردار، ش.، و قنبری نیاکی، ع.، و عرب پور، ر. (1385). بررسی تاثیر یک دوره تمرینات سرعتی بر غلظت الکترولیتهای سرم قبل و بعد از یک فعالیت بیشینه استاندارد. پیک نور- علوم انسانی, 4(3 (ویژه تربیت بدنی)), 70-77. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127676Vancouver : کپی

میردار شادمهر، قنبری نیاکی عباس، عرب پور روزبه. بررسی تاثیر یک دوره تمرینات سرعتی بر غلظت الکترولیتهای سرم قبل و بعد از یک فعالیت بیشینه استاندارد. پیک نور- علوم انسانی. 1385 [cited 2021August04];4(3 (ویژه تربیت بدنی)):70-77. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127676IEEE : کپی

میردار، ش.، قنبری نیاکی، ع.، عرب پور، ر.، 1385. بررسی تاثیر یک دوره تمرینات سرعتی بر غلظت الکترولیتهای سرم قبل و بعد از یک فعالیت بیشینه استاندارد. پیک نور- علوم انسانی, [online] 4(3 (ویژه تربیت بدنی)), pp.70-77. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127676. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 49 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی