برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي وضعيت مهره هاي پشتي و کمري زنان باردار، قبل و بعد از زايمان و ارایه تمرينات حرکتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

تغييرات وضعيت بدن مادران در دوران بارداري عامل بروز برخي ناهنجاريها مانند کيفوز پشتي و لوردوز کمري در ستون مهره هاست. در اين تحقيق به بررسي وضعيت کيفوز پشتي و لوردوز کمري زنان باردار، قبل و بعد از زايمان، در شهر کرمان، به منظور ارایه برنامه حرکات اصلاحي مناسب، پرداخته شده است. به اين منظور، زاويه کيفوز پشتي و لوردوز کمري 30 نفر از زنان باردار واجد شرايط تحقيق حاضر با استفاده از کانفورماتور به دست آمد. نمونه ها همه سالم بودند. دامنه سني 20 تا 30 سال و دامنه قدي 150 تا 170 سانتي متر داشتند. در اين تحقيق، براي مقايسه ميزان کيفوز پشتي زنان باردار قبل و بعد از زايمان و لوردوز از آزمون t استودنت و براي ارتباط وضعيت کيفوز پشتي و لوردوز کمري زنان باردار با هر يک از متغيرهاي سن، قد و وزن از ضريب همبستگي پيرسون استفاده شده است.
تجزيه و تحليل آماري يافته ها نشان داد که بين وضعيت کيفوز پشتي زنان باردار قبل و بعد از زايمان تفاوت معني داري وجود ندارد و بين وضعيت لوردوز کمري زنان باردار قبل و بعد از زايمان تفاوت معني داري وجود دارد. همچنين يافته هاي تحقيق نشان داد که بين وضعيت کيفوز پشتي و لوردوز کمري
زنان باردار با هر يک از پارامترهاي سن، قد و وزن ارتباط معني داري وجود ندارد. اين مقاله توصيه ها و راهکارها و تمرينات حرکتي براي سرعت بخشيدن به روند برگشت سريعتر ناهنجاريهاي اسکلتي ايجاد شده در نتيجه گذران دوران بارداري به حالت طبيعي قبل از زايمان ارایه مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 336 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی