برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نظام سرمايه داري از ديدگاه کارل مارکس و ماکس وبر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم اقتصادی، دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

کارل مارکس و ماکس وبر دو متفکر بزرگ آلماني هستند که در اواخر قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم با يک فاصله زماني حدود نيم قرن، نظريات اقتصادي و اجتماعي خود را در مورد عملکرد و سرنوشت نظام سرمايه داري ارايه کرده اند، مارکس با ديدگاه «ماترياليسم ديالکتيک» به نظام سرمايه داري نگاه مي کند و اعلام مي دارد که در اين سيستم اقتصادي تغيير در روابط اجتماعي تابعي از تغيير در روابط اقتصادي و ماهيت مالکيت ابزار توليد است که پيوسته در حالت تکامل است. در فرآيند «ماترياليسم ديالکتيک» نظام سرمايه داري مرحله اي گذرا همانند ساير نظام هاي اقتصادي قبلي است که بعد از صنعتي شدن جامعه، سرانجام با رشد تضادهاي دروني اش و با شيوه اي انقلابي جاي خود را به نظام سوسياليستي مي دهد.
از سوي ديگر، ماکس وبر در مطالعه تاريخي ماندگار خود که در مورد پيوند پروتستانيسم-شاخه اي از مسيحيت اصلاح شده-و توسعه و تکامل نظام سرمايه داري انجام داده است، ضمن تاکيد بر تاثيرات «رفورماسيون پروتستاني» که از سال
1517 تا سال 1565 ميلادي به طول انجاميد، و همچنين تاثير «اخلاق پروتستاني» بر فرايند صنعتي شدن در کشورهاي سرمايه داري که متکي بر اصول فکري مسيحيت پروتستاني بوده اند، معتقد است که در جامعه نوين غربي رفتار افراد تحت کنترل «عقلانيت هدفمند» قرار دارد. از اين رو، وبر پيش بيني مي کند که نظام سرمايه داري صنعتي در غرب پايدار و پابرجا باقي خواهد ماند.
هدف اين مقاله بررسي و ارزيابي تحليلي پيش بيني هاي متضاد اين دو انديشمند بزرگ است که سالهاست نظر اقتصاددانان و جامعه شناسان را به خود جلب کرده و هنوز هم مورد بحث محافل اقتصادي و اجتماعي جهان است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 3084 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی