برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  15 , شماره  1 ; از صفحه 8 تا صفحه 15 .
 
عنوان مقاله: 

فون و بيولوژي پشه خاکي (Diptera: Psychodidae) در شهرستان جاسک، کانون ليشمانيوز پوستي در استان هرمزگان، 1378

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده بهداشت و تغذیه، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: بيماري سالک در ساليان اخير همواره در حال گسترش در کشورمان بوده است. شهرستان جاسک در شرق استان هرمزگان در چند سال گذشته بيشترين آمار بيماري را بخود اختصاص داده و از آنجا که تبيين هر گونه استراتژي کنترلي در بيماريهاي Vector-borne مستلزم آگاهي از فون و بيولوژي ناقلين است، اين مطالعه براي اولين بار در اين منطقه اجرا گرديده است.
روش کار: در مطالعه اي توصيفي مقطعي طي سالهاي 87-1386 فون و بيواکولوژي پشه خاکي ها در شهرستان جاسک مورد بررسي قرار گرفت. صيد پشه خاکي ها با استفاده از تله هاي چسبان و تله هاي نوري
CDC انجام و گونه ها بروش ميکروسکپيک تشخيص و وفور و فعاليت ماهيانه آنها نيز مشخص گرديد. نرخ پاريتي (درصد تخمگذاري کرده) پشه هاي ماده با تشريح و مشاهده غدد ضميمه دستگاه تناسلي و تمايلات آنتروپوفيليک دو گونه غالب آنها بروش سرولوژيک ELISA مورد بررسي قرار گرفته است.
نتايج: در اين تحقيق در مجموع 8123 عدد پشه خاکي صيد شد که
57.52 درصد آنها نر و 42.49 درصد ماده بودند. هشت گونه پشه خاکي شامل سه گونه از جنس فلبوتوموس و پنج گونه سرژانتوميا بعنوان فون پشه خاکي هاي شهرستان تشخيص داده شد. گونه Phlebotomus major براي اولين بار در استان هرمزگان صيد و شناسايي گرديد. گونه هاي Ph. papatasi و Ph. salehi با 59.91و 17.21 درصد بيشترين وفور را دارا بودند و هر دو گونه تمايلات اندوفيليک نسبتا بالايي داشتند.
نتيجه گيري: در شهرستان جاسك پشه خاكي ها با تنوع گونه اي كم ولي با وفور بسيار بالا فعالند و احتمالا دو گونه ف
. پاپاتاسي و ف. صالحي انگل را از جوندگان مخزن به انسانها انتقال مي دهند. با توجه به اندوفيل بودن نسبي گونه هاي غالب و ناقلين احتمالي در صورتي كه عمليات سمپاشي با سموم پايرتروئيدي با پوشش مكاني و زماني مناسب و صرفا در روستاهاي هايپراندميك انجام و با عمليات مبارزه با مخازن و آموزش ساكنين در مورد راههاي پيشگيري از ابتلا تلفيق گردد، مي تواند در كنترل بيماري موثر باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 110 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی