برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  18 , شماره  3 ; از صفحه 228 تا صفحه 234 .
 
عنوان مقاله: 

فراواني کانديدوري در بيماران بستري در بخش مراقبت هاي ويژه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* زنجان، بیمارستان ولیعصر، گروه بیماری‌های عفونی و گرمسیری
 
چکیده: 

مقدمه: برخي از گونه هاي کانديدا به ويژه کانديدا آلبيکنس فلور بدن انسان و حيوانات هستند که در پوست، حلق، دهان، دستگاه گوارش و مجراي ادرار به صورت هم زيست حضور داشته و ممکن است به صورت اوليه به ويژه در بيماران بستري در بيمارستان کلونيزه شده و سپس ايجاد بيماري نمايند. بر اساس مطالعات اخير کانديدوري در بيماران بستري در بخش مراقبت هاي ويژه به سرعت در حال افزايش است. هدف از بررسي حاضر تعيين فراواني کانديدوري مرتبط با سوندهاي ادراري در اين بيماران جهت تعيين عوامل خطر کانديدوري و توزيع فراواني گونه هاي کانديدا بود.
روش: با طراحي يك مطالعه توصيفي- مقطعي 110 بيمار بستري در بخش مراقبت هاي ويژه با محدوده سني بالاتر از 18 سال که براي مدت بيش از 7 روز سوند ادراري داشتند مورد مطالعه قرار گرفتند. از هر بيمار بلافاصله پس از تعويض سوند ادراري، نمونه ادرار تازه گرفته شده و حداکثر ظرف يک ساعت به آزمايشگاه منتقل و مورد بررسي قرار گرفت. ابزار گردآوري اطلاعات بر پايه پرسش نامه و چک ليستي براي ثبت ويژگي هاي دموگرافيک بود
.
يافته ها: از ميان 110 بيمار 65 نفر (
??.?%) مرد و 45 نفر (40.9%) زن بودند. در مجموع 29 نفر (26.4%) مبتلا به کانديدوري بودند که با کشت تاييد شد. بيشترين فراواني مربوط به گونه کانديدا آلبيکنس (34.3%) بود. عوامل خطر کانديدوري مرتبط با سونداژ شامل سن، طول مدت بستري و طول مدت سونداژ، مصرف بيشتر از دو نوع آنتي بيوتيک، مصرف کورتيکواستروئيد و ديابت مليتوس بود.
نتيجه گيري: با توجه به افزايش روزافزون ابتلا به گونه هاي مختلف کانديدا در بيماران بستري به ويژه در بخش مراقبت هاي ويژه، توصيه مي شود که مراقبت بيشتري در پيشگيري از ابتلا به اين ارگانيسم اعمال شده و در بيماراني که عوامل خطر کانديدوري در آنها وجود دارد توجه خاص مبذول شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 72 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی