برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  18 , شماره  3 ; از صفحه 218 تا صفحه 227 .
 
عنوان مقاله: 

ميزان شيوع آلودگي به ليشمانيوز پوستي در شهر و حومه محمدآباد، شهرستان جيرفت در استان کرمان در سال 1387 و تعيين گونه انگل به روش Nested-PCR

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمان، انتهای بلوار 22 بهمن، دانشکده پزشکی افضلی پور، مرکز تحقیقات لیشمانیوز
 
چکیده: 

مقدمه: ليشمانيوز پوستي يكي از چالش هاي بهداشتي جهان به ويژه ايران به شمار مي رود. اين مطالعه با هدف بررسي اپيدميولوژي و تعيين گونه انگل عامل بيماري در شهر و حومه محمدآباد، در شمال شهرستان جيرفت صورت گرفته است.
روش: اين بررسي مقطعي - توصيفي به صورت سرشماري براي ارزيابي اپيدميولوژيکي، تشخيص موارد بر اساس نمونه گيري مستقيم و تعيين گونه انگل با استفاده از روشNested-PCR ، انجام گرديد.
يافته ها: در مجموع 3516 نفر شامل 1743 نفر (49.6%) مونث و 1773 نفر (50.4%) مذكر از نظر ميزان آلودگي به ليشمانيوز پوستي، مورد معاينه فيزيکي قرار گرفتند. شيوع كلي آلودگي 5.3%، در جنس مونث 6.2% و در جنس مذكر 4.5% بود که اختلاف معني داري بين دو جنس مشاهده گرديد (P<0.05). بيشترين آلودگي در گروه سني 20-11 سال (10.5%) و كمترين آن در گروه سني 30-21 سال (3%) وجود داشت. بيشتر ضايعات در صورت (47%) و تك زخم (64%) بودند. روش Nested-PCR، گونه انگل در اين منطقه را ليشمانيا تروپيكا تعيين نمود.
نتيجه گيري: اين مطالعه براي اولين بار در اين منطقه از شهرستان جيرفت که هم جوار با شهرستان بم مي باشد صورت گرفته است. به نظر مي رسد سير صعودي اين بيماري در سال هاي بعد از زلزله، هم زمان با بروز اپيدمي بيماري در شهر بم، به دليل تردد بيشتر اهالي در اين منطقه خوش آب و هوا و ييلاقي، روي داده است
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 86 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی