برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  18 , شماره  3 ; از صفحه 207 تا صفحه 217 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه الگوي ژنتيکي ايزوله هاي اشريشياکلي عامل پيلونفريت و سيستيت با استفاده از روش Pulsed Field Gel Electrophoresis

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، بیمارستان نمازی، مرکز تحقیقات میکروب شناسی بالینی استاد البرزی
 
چکیده: 

مقدمه: عفونت مجاري ادراري يکي از معمول ترين عفونت هاي باکتريايي است که توسط گروهي از باکتري ها که به نام اوروپاتوژن اشريشياکلي شناخته مي شوند و داراي تنوع ژنتيکي زيادي مي باشند ايجاد مي شود. سيستيت و پيلونفريت دو نوع از علايم باليني است که در بيماران مبتلا به اين نوع از عفونت ها مشاهده مي شود. تنوع ژنتيکي بالاي ايزوله هاي اشرشياکلي مانع تشخيص سوش هاي غالب در ايجاد عفونت مجاري ادراري مي شود و هنوز اين مساله که آيا تمام ايزوله هاي اوروپاتوژن قادر به ايجاد هر دو بيماري پيلونفريت و سيستيت هستند يا خير مشخص نيست. روش هاي مناسب و دقيقي براي تقسيم بندي ژنتيکي اين ارگانيسم ها مورد نياز است که يکي از بهترين اين روش ها پالس فيلد (Pulsed Field) مي باشد که در اين مطالعه به منظور بررسي الگوي ژنتيکي ايزوله هاي عامل عفونت ادراري از آن استفاده شده است.
روش: اين بررسي توصيفي - مقطعي بر روي 90 سوش
Escherichia coli جدا شده از کودکان مبتلا به عفونت هاي ادراري انجام گرفت و الگوهاي ژنتيکي به دست آمده براي 42 ايزوله عامل سيستيت و 48 ايزوله عامل پيلونفريت با روش PFGE مورد بررسي قرار گرفتند.
يافته ها: با استفاده از روش
PFGE کلا 66 الگو به دست آمد که بيشترين درصد ايزوله ها تعداد 13 و 12 باند و کمترين درصد ايزوله ها تعداد 19 و 8 باند تشکيل دادند. اندازه ژنوم ايزوله ها نيز 1610-4170 kbp بود.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج به دست آمده مي توان گفت که در بعضي موارد ايزوله هاي عامل سيستيت و پيلونفريت داراي الگوي مشترک مي باشند و علايم باليني متفاوت مربوط به بروز فاکتورهاي مختلف است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 81
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی