برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  46 , شماره  94 ; از صفحه 67 تا صفحه 87 .
 
عنوان مقاله: 

اندازه گيري تورم پايه در اقتصاد ايران (رويکرد مبتني بر مدل)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مطالعه حاضر، به اندازه گيري تورم پايه در اقتصاد ايران به روش SVAR، براي دوره زماني 86-1352، مي پردازد. ضرورت وجود تورم پايه به اين دليل است که علامت دهي را نسبت به اختلال افزايش مي دهد. استفاده از معيار تورم پايه سبب مي شود تا سياست پولي کاراتر عمل کند، زيرا سياست گذار تنها نسبت به نوسانات در تورم کل واکنش نشان داده و اختلالات موقتي را ناديده مي گيرد. معيار تورم پايه، مي تواند به عنوان شاخص مناسبي از روندهاي جاري و آتي تورم و هدف عملي و مناسب براي سياست پولي مورد استفاده قرار گيرد.
در اين مطالعه، تورم پايه به عنوان «جزیي از تورم اندازه گيري شده که تاثيرات کوتاه مدت تا بلند مدتي بر توليد حقيقي ندارد»، در نظر گرفته شده و براي اندازه گيري آن از مدل
SVAR، مشتمل بر سه متغير (شاخص قيمت کالاهاي وارداتي، توليد ناخالص داخلي و شاخص قيمت مصرف کننده) استفاده شده است. لازم به يادآوري است که قيودي براي شناسا کردن مدل، مبتني بر ساختار اقتصاد ايران، در مدل تحميل شده است. نتايج به دست آمده نشان مي دهد که در بخش زيادي از دوره مورد بررسي، فشارهاي تورمي اساسي اقتصاد بالاتر از تورم اندازه گيري شده است. علت اين امر، رشد بالاي نقدينگي و نيز تخفيف (کاهش) تورم با استفاده از درآمدهاي حاصل از صادرات نفت در اقتصاد کشور است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 123 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی