برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  10 , شماره  2 ; از صفحه 265 تا صفحه 271 .
 
عنوان مقاله: 

ارتباط کيفيت خواب با کيفيت زندگي در مصدومان شيميايي مبتلا به برونشيوليت انسدادي مراجعه کننده به بيمارستان بقيه الله (عج) تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* زنجان، خیابان پروین اعتصامی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان
 
چکیده: 

در مطالعات پيشين، افت کيفيت زندگي و کيفيت خواب نامناسب در مبتلايان به برونشيوليت ناشي از مواجهه شيميايي گزارش شده است. مطالعه حاضر با هدف بررسي ارتباط کيفيت خواب با کيفيت زندگي مرتبط با سلامتي در مصدومان شيميايي مبتلا به برونشيوليت انسدادي انجام گرفت.
در اين مطالعه توصيفي تحليلي،
93 مصدوم شيميايي مبتلا به برونشيوليت انسدادي به روش در دسترس از بين مراجعان به درمانگاه تخصصي ريه بيمارستان بقيه الله (عج) جهت شرکت در پژوهش انتخاب گرديدند. کيفيت خواب با استفاده از پرسشنامه کيفيت خواب پيتزبورگ (Pitssburg Sleep Quality Index-PSQI) و کيفيت زندگي با استفاده از پرسشنامه اختصاصي کيفيت زندگي بيماران ريوي (St Georgs' Respiratory Questionnaire-SGRQ) اندازه گيري شد.
به منظور تجزيه و تحليل داده ها از نرم افزار آماري
SPSS استفاده گرديد. آزمون آماري ضريب همبستگي پيرسون ارتباط خطي مستقيم و معناداري را بين کيفيت خواب و کيفيت زندگي نشان داد (P<0.05).همچنين بين ابتلا به بيماري هاي اعصاب و روان و کيفيت خواب نامناسب ارتباط آماري معناداري وجود داشت (P<0.05).
با توجه به يافته هاي پژوهش حاضر، ضرورت توجه به روش هاي بهبود کيفيت خواب به عنوان يکي از ابعاد مهم تاثير گذار در ارتقاي کيفيت زندگي اين افراد، بيش از پيش مطرح مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 199 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی