برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  10 , شماره  2 ; از صفحه 231 تا صفحه 241 .
 
عنوان مقاله: 

رويکردي معنوي به رضايت شغلي پرستاران باليني: يک مطالعه کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، تقاطع بزرگراه چمران و جلال آل احمد، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم پزشکی، گروه آموزش پرستاری
 
چکیده: 

اگرچه در سال هاي اخير، رضايت شغلي به عنوان يک مفهوم کليدي در تحقيقات پرستاري مورد توجه زيادي قرار گرفته، ولي از جمله عوامل مهمي که کمتر به آن توجه شده، نقش مسايل فرهنگي و معنويت در رضايت شغلي است. در اين پژوهش که يک مطالعه کيفي است، سعي شده که بعد معنويت در شغل پرستاري مورد بررسي و توجه بيشتري قرار گيرد.
اطلاعات لازم در مورد جنبه هاي غيرمادي و معنوي موثر بر رضايت شغلي با استفاده از روش مصاحبه عميق، جمع آوري شد و سپس داده هاي متني شرکت کنندگان با استفاده از روش تحليل محتوا کيفي مورد تحليل قرار گرفت. پس از تحليل متن مصاحبه، مفاهيم کليدي زير استخراج گرديد: لذت و علاقه معنوي، بيمار منشأ رحمت الهي، تعهد معنوي، پاداش معنوي و تناقضات معنوي.
نتايج اين مطالعه بر اين موضوع، تاکيد دارد که معنويت به عنوان يک جزء مهم و غيرقابل تفکيک شغل پرستاري محسوب مي شود و در عين حال، بعدي دروني و ذاتي است که مي تواند پرستاران را ترغيب نمايد اقدامات و مداخلات خود را هدفمند و با معنا ارايه کنند و قادر باشند ارتباط صادقانه و موثري با بيماران و خداوند برقرار کنند. ضمن آن که رضايت شغلي معنوي مي تواند نقش قابل ملاحظه اي در تحمل مشکلات و سختي هاي شغل پرستاري داشته، اقدامات پرستاري را لذت بخش کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

راوری، ع.، و ونکی، ز.، و میرزایی، ط.، و کاظم نژاد، ا. (1390). رویکردی معنوی به رضایت شغلی پرستاران بالینی: یک مطالعه کیفی. پایش, 10(2), 231-241. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127420Vancouver : کپی

راوری علی، ونکی زهره، میرزایی طیبه، کاظم نژاد انوشیروان. رویکردی معنوی به رضایت شغلی پرستاران بالینی: یک مطالعه کیفی. پایش. 1390 [cited 2021April14];10(2):231-241. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127420IEEE : کپی

راوری، ع.، ونکی، ز.، میرزایی، ط.، کاظم نژاد، ا.، 1390. رویکردی معنوی به رضایت شغلی پرستاران بالینی: یک مطالعه کیفی. پایش, [online] 10(2), pp.231-241. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127420>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 123 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی