برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مطالعه مشکلات دانشجويان ايراني مشغول به تحصيل در اکراين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هر سال تعدادي از جوانان کشور، براي ادامه تحصيل، عازم کشورهاي خارجي مي شوند. اين افراد، که به تنهايي و بدون خانواده در يک کشور بيگانه به سر مي برند، معمولا با مشکلاتي رو به رو هستند. شناخت اين مشکلات آموزشي، مالي، فرهنگي، روحي و حل آنها، از جنبه هاي فرهنگي، سياسي، اقتصادي و ... لازم و ضروري است.
اين پژوهش، يک پژوهش توصيفي است که در آن سعي شده است با پرسشنامه، مصاحبه و مشاهده، مشکلات دانشجويان ايراني در اکراين شناسايي و طبقه بندي شوند
.
سوالهاي اين پژوهش عبارت اند از: 1. دانشجويان ايراني مشغول به تحصيل در اکراين، از نظر جنسيت، سن، وضعيت تاهل، رشته تحصيلي و ... داراي چه مشخصه هايي هستند؟ 2. دانشجويان ايراني مشغول به تحصيل در اکراين، از کدام مشکل بيشتر رنج مي برند؟ آموزشي، مالي، روحي و فرهنگي؟ 3. دانشجويان ايراني مشغول به تحصيل در اکراين، اوقات فراغت خود را چگونه مي گذرانند؟ 4. مشکلات دانشجويان ايراني مشغول به تحصيل در اکراين، در زمان تحصيل چيست؟ 5. مشکلات دانشجويان ايراني مشغول به تحصيل در اکراين، پس از برگشتن به ايران چيست؟
نتايج به دست آمده گوياي اين است که مشکلات دانشجويان ايراني مقيم اکراين، به ترتيب اولويت، عبارت اند از: دوري از خانواده (ميانگين
4.21، خيلي زياد)، گراني هزينه هاي زندگي (ميانگين 3.90، زياد)، احتمال عدم پذيرش مدرک تحصيلي (ميانگين 3.67، زياد)، عدم درک کامل دروس به ويژه در سال اول به علت اينکه درسها به زبان روسي تدريس مي شوند (ميانگين 3.38، زياد)، نرسيدن به موقع ارز از ايران (ميانگين 3.40، زياد)، مشکل مسکن (ميانگين 3.38، زياد)، کافي نبودن امکانات آموزشي و رفاهي دانشگاههاي اکراين (ميانگين 3.31 و 3.18، زياد)، تفاوت فرهنگي دو کشور (3.03، زياد). در پايان اين پژوهش، چند پيشنهاد نيز ارايه شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 66
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی