برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1388 , دوره  7 , شماره  2 ; از صفحه 131 تا صفحه 144 .
 
عنوان مقاله: 

امراي محلي چغاني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شیراز، دانشگاه پیام نور
 
چکیده: 

امراي چغاني (آل محتاج)، در ابتدا خانداني کوچک و محلي بودند که در گوشه اي از سرزمين چغانيان در ماوراالنهر حکومت مي کردند ولي به مرور زمان قدرت يافته، توانستند نام خود را در تاريخ پرفراز و نشيب ايران به ثبت برسانند. اين خاندان توانست در ارتباط متقابل با سامانيان، روزبه روز از قدرت و اعتبار بيشتري برخوردار شده، قلمرو حکومتي خود را افزايش دهد.
با قدرت يافتن ابوبکر چغاني بود که آل محتاج از خانداني کوچک و ناشناس تبديل به خانداني مشهور شد و نام آن بر سر زبان ها افتاد. بعد از وي پسرش، ابوعلي، قدرت يافت. او توانست آل محتاج را به نهايت قدرت و شهرت خود برساند و حتي به عنوان سپهسالار سامانيان، شهرهاي زنجان، ابهر، نهاوند و دينور را نيز تصرف نمايد.
با فوت او دوران ضعف و انحطاط چغانيان نيز آغاز شد؛ چون هيچ کدام از افرادي که ادعاي جانشيني او را داشتند يا نتوانستند به حکومت برسند و يا اگر هم حکومت يافتند، چند صباحي بيشتر بر مسند قدرت نبودند و از سرنوشت آنان اطلاعي در دست نيست. از آنجاکه چغانيان دست پروردۀ دربار سامانيان بودند، به تبعيت از ايشان در ترويج زبان فارسي کوشيده، در جلب سخنوران و نويسندگان و شاعران ايراني اهتمام خاص ورزيدند و آنان را به تصنيف و تاليف کتاب به زبان فارسي برانگيختند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 144
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی