برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1388 , دوره  7 , شماره  2 ; از صفحه 102 تا صفحه 119 .
 
عنوان مقاله: 

نقش رهبري سياسي در جنگ هاي معاصر ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه پیام نور، مرکز اسدآباد
 
چکیده: 

جنگ، به عنوان پديده اي اجتماعي، همواره در بين جوامع انساني وجود داشته و در طول تاريخ، دوران جنگ و صلح، پيروزي ها و شکست ها، به طور متناوب تکرار شده است، در اين بين، رهبري سياسي به عنوان مقام تصميم گيرنده نظام سياسي، در نحوه هدايت و رهبري جنگ ها تاثيري اساسي دارد؛ زيرا يکي از کارهاي اصلي نظام سياسي، دفاع نظامي و هدايت و مديريت آن، جهت حفظ تماميت ارضي کشور و موجوديت نظام است. نوشتار حاضر قصد دارد نقش رهبري سياسي و چگونگي تاثيرگذاري آن را در شکست ها و پيروزي ها مورد بررسي قرار دهد. ازاين رو، با سيري در تاريخ پرفراز و نشيب ايران، چهار جنگ مهم و تاثيرگذار دويست سال اخير ابتدا، جنگ اول ايران و روس و در آخر جنگ عراق و ايران مورد مطالعه قرار گرفته است تا ضمن مقايسه رهبري سياسي ايران در اين جنگ ها و نتايج حاصله از آن، به اين پرسش نيز پاسخي مناسب داده شود که دليل شکست هاي ايران در سه جنگ زمان قاجار و کسب نتيجه مطلوب در جنگ با عراق چه بوده است.
اين نگاشته، طي بحثي نظري در مورد نقش رهبري سياسي در شکست ها و پيروزي ها و نگرشي پژوهشگرانه به جنگ هاي اول و دوم ايران و روس، ايران و انگليس و ايران و عراق، به نقش موثر رهبري سياسي، در نوع نتايج حاصل از اين جنگ ها اشاره دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رحیمی، ح. (1388). نقش رهبری سیاسی در جنگ های معاصر ایران. پیک نور- علوم انسانی, 7(2), 102-119. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127393Vancouver : کپی

رحیمی حسن. نقش رهبری سیاسی در جنگ های معاصر ایران. پیک نور- علوم انسانی. 1388 [cited 2021July27];7(2):102-119. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127393IEEE : کپی

رحیمی، ح.، 1388. نقش رهبری سیاسی در جنگ های معاصر ایران. پیک نور- علوم انسانی, [online] 7(2), pp.102-119. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127393. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 313 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی