برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  10 , شماره  2 ; از صفحه 145 تا صفحه 150 .
 
عنوان مقاله: 

کيفيت زندگي مرتبط با سلامت افراد بالاي 40 سال ساکن مازندران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ساری، جاده خزرآباد، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دانشکده بهداشت، گروه آمار و اپیدمیولوژی
 
چکیده: 

کاربرد اندازه هاي کيفيت زندگي مرتبط با سلامت در تحقيقات پزشکي در دهه گذشته رشد چشمگيري داشته است. بدين منظور پرسشنامه short From (SF-36) در کشورهاي مختلف دنيا مورد استفاده قرار گرفته است. هدف اين مقاله، بررسي کيفيت زندگي مرتبط با سلامت افراد تحت مطالعه در استان مازندران بود.
پژوهش حاضر به صورت مطالعه اي مقطعي طراحي شده که طي آن اطلاعات مربوط به کيفيت زندگي و برخي از متغيرهاي اقتصادي، اجتماعي و جمعيتي به صورت همزمان جمع آوري گرديد. جامعه آماري، تعداد
1183 نفر از افراد بالاي 40 سال ساکن در مناطق شهري و روستايي مازندران هستند که پس از طبقه بندي تصادفي و خوشه اي، مورد مطالعه قرار گرفتند و براي هر فرد داراي شرايط در خانوار، يک پرسشنامه SF-36 و يک پرسشنامه حاوي متغيرهاي اقتصادي اجتماعي تکميل و نمره کيفيت زندگي تعيين گرديد. براي مقايسه نمرات در مردان و زنان و افراد شهري و روستايي، آزمون t مورد استفاده قرار گرفت.
تعداد
563 نفر (46.8 درصد) به طور کلي سلامتي خود را در سطح عالي يا خيلي خوب اعلام کردند و ميانگين نمرات کيفيت زندگي در زنان نسبت به مردان کمتر بود. در ضمن، بجز شادابي و نشاط در ساير حيطه ها شهرنشينان از کيفيت زندگي بهتري برخوردار بودند (P<0. 001). نتايج اين مطالعه نشان مي دهد که تفاوت معناداري در کيفيت زندگي مردان و زنان و افراد شهري و روستايي وجود دارد. براي کاهش اين نابرابري، اتخاذ سياست ها و برنامه هاي متناسب، پيشنهاد مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 77 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی