برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل و نقش رقابت هاي حمداني ـ بريدي در رشد و ارتقاي آل بويه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در آستانه ورود آل بويه به بغداد در سال 334 هـ ق، چند گروه عمده مدعي امارت و حاکميت بر بغداد بودند. نخست گروه حمدانيان، دوم گروه ترکان و سوم برادران بريدي که بر ثروتمندترين و کليدي ترين منطقه نزديک به بغداد (اهواز، واسط، بصره و بطائح) حاکميت ديرينه سالي داشتند. در چنين گردونه رقابتي، نبردي سرنوشت ساز به نام جنگ کيل (نزديک مدائن) در سال330هـ ق ميان حمدانيان و متحدانشان (ترکان) به عنوان ياران خلافت با بريديان و هم پيمانانشان (ديلميان) رخ داد که نتايج شگرفي به جاي گذاشت.
بريديان نزديک به بيست سال (314-332 هـ. ق) در جنگ هاي بسياري وارد شدند؛ اما شکست خاندان بريدي در رويارويي با حمدانيان، اولين و آخرين شکست آنان به معناي وسيع کلمه بود. بريديان در جنگ کيل به گونه اي درهم شکسته و پريشان حال شدند که ديگر توانايي بازسازي نظامي و اجراي هيچ گونه تحرکي را در منطقه نداشتند.
اين نبرد هم سرنوشت بغداد را دگرگون کرد و هم به دوران سلطه و اقتدار اميرالامراها در فاصله سال هاي 324 تا 334 هـ. ق پايان داد؛ به ويژه سقوط خاندان بريدي را شتاب بخشيد و سران و سپاهيان آل بويه، که از يک دهه پيش مترصد تسلط بر بغداد بودند، اينک بدون وجود هيچ گونه مزاحمي (بريديان) راه را براي رسيدن به دارالخلافه (بغداد) هموار ديدند. مقاله حاضر در پي دست يابي به مهم ترين پيامدهاي نبرد کيل و چگونگي حضور آل بويه به عنوان تنها پيروز ميدان نبرد در بغداد است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کجباف، ع.، و الهیاری، ف.، و رحیمی، ع. (1389). تحلیل و نقش رقابت های حمدانی بریدی در رشد و ارتقای آل بویه. پژوهش های تاریخی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان), 46 (دوره جدید)(3 (پیاپی 7)), 33-40. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127375Vancouver : کپی

کجباف علی اکبر، الهیاری فریدون، رحیمی عبدالرفیع. تحلیل و نقش رقابت های حمدانی بریدی در رشد و ارتقای آل بویه. پژوهش های تاریخی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان). 1389 [cited 2021July30];46 (دوره جدید)(3 (پیاپی 7)):33-40. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127375IEEE : کپی

کجباف، ع.، الهیاری، ف.، رحیمی، ع.، 1389. تحلیل و نقش رقابت های حمدانی بریدی در رشد و ارتقای آل بویه. پژوهش های تاریخی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان), [online] 46 (دوره جدید)(3 (پیاپی 7)), pp.33-40. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127375. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 69 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی