برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

غربشناسي اقبال لاهوري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه پیام نور، سازمان مرکزی
 
چکیده: 

به نظر مي رسد كه يكي از تاثيرات اساسي و بارز انديشه هاي اقبال، گشودن باب نقد معرفت شناختي از فلسفه غرب (و نيز فلسفه و كلام شرق در سير فلسفه در ايران) است. در اين مسيرِ نقد فلاسفه و نحله هاي معرفت شناختي ايشان، به طور كلي، جهت و پرتوي روشن بر منظر كساني انداخته مي شود كه مي خواهند در جهت انديشه هاي اقبال گام بزنند. هگل و نيچه كه به طور مختصر در اين مقاله مورد بررسي قرار گرفته اند، نمونه دو جريان فلسفي فكري غرب اند كه يكي كلامي و ايده آليستي مي انديشد و ديگري اصطلاحا ضد كلامي و اخلاقي؛ و اقبال هر دو آنها را دچار ضعفها و كاستيهاي فكري فراوان مي داند.
اقبال بر آن است كه عمق تفكر و معرفت ديني شرق به خصوص اسلام مولفه هاي پويا و متحركي دارد كه از انحطاط، بدبيني و رجعت باز مي دارد؛ خوش بيني، تبيين اميدواركننده و تفسير معنوي مبتني بر قرآن بر جهان انساني عرضه مي كند.
اقبال لاهوري نقد و تبيين معرفت ديني را روح و اصالت و شكوه و موضوعيتي نوين بخشيد. ارتفاع و گستردگي اين نقد و تبيين چنان بارز و پايا شده است كه در هيچ نقطه اي از جهان، پژوهنده و متفكر و روشنفكر دين پژوه و دين انديش خود را از آن بي نياز نخواهد يافت
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 237
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی