برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اعتياد و رفتارهاي پرخطر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

زمينه: سوء مصرف و وابستگي به مواد مخدر، يکي از معضلات و نگراني هاي عمده جهان امروز و عامل بازدارنده رشد و شکوفايي جامعه است.
هدف: پژوهش حاضر با هدف تعيين الگوي سوء مصرف مواد مخدر و فراواني رفتارهاي پرخطر در مراجعين به مراکز
DIC و MMT شهرستان شاهرود انجام شد.
مواد وروشها: اين پژوهش از نوع مطالعات توصيفي- مقطعي و کاربردي مي باشد. در اين مطالعه پرسشنامه اي مشتمل بر
10 سوال عمومي و 32 سوال اختصاصي در خصوص اعتياد و رفتارهاي پرخطر استفاده شد. داده ها از طريق مصاحبه و بررسي پرونده افراد تحت درمان در مراکز DIC و MMT استخراج شد. داده ها پس از کدگذاري، وارد نرم افزار SPSS شده و مورد تحليل آماري قرار گرفت.
يافته ها: ميانگين سني افراد مورد مطالعه 8.34 بود. 5.97% افراد مرد بودند. 7.92% در شهر و 3.7% ساکن روستا بودند. تدخين 4.44% طريقه مصرف مواد مخدر در افراد مورد مطالعه قبل از مراجعه به مراکز
DIC و MMT بوده و پس از آن خوردن (7.25 %) و تزريق (7.12) در رده هاي بعدي مي باشند. کراک بيشترين ماده مخدر مورد استفاده در فراد مورد مطالعه قبل از مراجعه به مراکز بوده و پس از آن ترياک و شيره در رده هاي بعدي قرار داشتند. در اين افراد مواد زير به ترتيب در طي مدت زمان اعتياد تجربه شده اند: ترياک (313 مورد) 42.88%، شيره (232 مورد) 54.65%، کراک (170 مورد) 02.48%، الکل 107) مورد) 23.30%، حشيش (70مورد) 77.19%، هروسوين 59) مورد) 67.16% و ساير مواد (23 مورد) 50.6% بود.
نتيجه گيري: با عنايت به پايين بودن سن شروع سيگار، وجود بسياري از رفتارهاي پرخطر در افراد، وجود سابقه اعتياد درحدود نيمي از خانواده هاي افراد مورد مطالعه توجه بيشتربه اين گروه و تدوين قوانين راهبردي و افزايش مراکز اراسوه خدمت و آموزش مهارت هاي زندگي درمدرسه، خانواده و اجتماع مي تواند کمک شاياني به پيشگيري از عواقب ويرانگر اعتياد نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 967
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی