برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي آگاهي و نگرش وابستگان به مواد افيوني مراجعه کننده به کلينيک خود معرف ترک اعتياد دانشگاه علوم پزشکي رفسنجان در خصوص بيماري ايدز در سال 1387

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: سندرم نقص ايمني اکتسابي يا همان ايدز بيماري کشنده قرن حاضر است.ايدز با پيشرفتي مخوف و هولناک و حرکتي آرام نسل امروز بشريت را تهديد مي کند. بر اساس گزارش WHO در حال حاضر 60 ميليون زن، مرد و کودک به بيماري ايدز مبتلا شده اند و بنابر تخمين سازمان جهاني بهداشت روزانه 16 تا بيست هزار نفر به تعداد آلوده شدگان به ايدز اضافه مي شود. هر سال حدود 10 درصد موارد جديد مربوط به معتادين تزريقي مي باشد. اين افراد نقشي عمده اي در انتقال بيماري در بين خود و خانواده خود دارند. عمده ترين محور کنترل بيماري، آموزش به جامعه، بخصوص گروه در معرض خطر يا گروهي که نقش عمده در انتقال (بيماري به جامعه) را دارند مي باشد. اما جهت برنامه ريزي آموزشي تعيين ميزان آگاهي افراد و نيز نگرش آنها از اهميت ويژه اي برخوردار است. بنابر اين برآن شديم تا به بررسي ميزان آگاهي و نگرش معتادين به مواد مخدر اين شهر در مورد بيماري ايدز پرداخته تا رهنموني جهت برنامه ريزي بهتر آموزش گردد.
مواد و روشها: دراين مطالعه توصيفي که تعداد 450 نفر بصورت تصادفي از بين مراجعه کنندگان به کلينيک خود معرف ترک اعتياد دانشگاه علوم پزشکي رفسنجان انتخاب شدند و با گرفتن رضايتنامه شخصي، پرسشنامه آگاهي و نگرش با توضيحات کامل شفاهي دراختيار آنها قرار گرفت که پس از تکميل پرسشنامه ها، داده ها وارد رايانه شده و با استفاده از
نرم افزارSPSS 11.5 و آزمون هاي آماري (کاي دو)، فيشر و t'test تجزيه و تحليل آماري صورت گرفت.
يافته ها: هر چند اکثريت وابستگان به مواد افيوني در مورد راههاي انتقال
HIV.AIDS آگاهي صحيح داشتند (65% پاسخ صحيح به سوالات راههاي انتقال)، ليکن هنوز تصورات غلط در مورد اين بيماري و راههاي انتقال آن به طور قابل توجهي در ميان آنان وجود دارد. در مجموع آگاهي وابستگان به مواد افيوني (2.37%) در حد خوبي بود. (3.38%) وابستگان به مواد افيوني در زمينه ايدز نگرش مثبت و 7.61%، نگرش منفي داشتند. آگاهي و نگرش وابستگان به مواد افيوني مورد بررسي در گروههاي مختلف تحصيلي تفاوت معني داري را نشان داد.
نتيجه گيري: با توجه به يافته هاي اين تحقيق، پيشنهاد مي شود مراکز خود معرف ترک اعتياد بعنوان يکي از مراکز اصلي تمرکز دراستراتژيهاي کاهش ايدز مد نظر قرار بگيرد و آموزش وابستگان به مواد افيوني درخصوص HIV.AIDS، بعنوان آموزش تکميلي در مراکز خود معرف ترک اعتياد کشور مورد توجه جدي مسوولين ذيربط قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 45 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی