برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان آگاهي و نگرش جمعيت روستايي شهرستان اسفراين در زمينه بيماري ايدز در سال 1387

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه و اهداف: بيماري ايدز چهارمين علت مرگ و مير بيماريهاي عفوني در سطح جهان است و به عنوان کشنده و سريع الاثر ترين بيماري منتقله از طريق تماس جنسي مي باشد و امروزه کليه کشور هاي جهان آلوده به HIV هستند. تنها راه اصلي مقابله با اين بيماري پيشگيري است ارتقا سطح آگاهي و نگرش افراد جامعه بويژه جمعيت روستايي که دسترسي کمتري به امکانات اطّلاع رساني و رسانه هاي جمعي دارند نقش مهمي را در پيشگيري ازابتلا به بيماري دارد و لذا شناسايي و شناخت اوليه مخاطبين امري ضروري است. اين مطالعه با هدف تعيين وضعيت آگاهي و نگرش جمعيت مورد مطالعه انجام گرفت.
روش کار: اين مطالعه به صورت توصيفي تحليلي مقطعي بر روي 960 نفراز افراد 15 تا 55 ساله مراجعه کننده به واحد هاي بهداشتي و درماني روستايي شهرستان اسفراين انجام گرديد .نمونه گيري به روش نمونه گيري خوشه اي چند مرحله اي مي باشد که با توجه جمعيت و سطح اجتماعي - اقتصادي - جغرافيايي هر منطقه به صورت تصادفي انتخاب شدند. ابزار گردآوري داده ها پرسشنامه بوده که مشتمل بر اطلاعات دمو گرافيک و سوالاتي مربوط به بيماري ايدز و سه راه عمده انتقال بيماري و راههاي پيشگيري از ابتلا بود و به منظور تجزيه و تحليل داده ها ورسم جداول از نرم افزار SPSS استفاده گرديد.
نتايج و يافته ها: 37% افراد شرکت کننده در اين پژوهش مرد و 63% زن بودند و از نظر تحصيلات 58% زير ديپلم و 42% ديپلم و بالاتراز ديپلم سواد داشتند. 62.5% افراد به اين سوال که بيماري ايدز درمان ندارد و تنها راه مقابله با آن پيشگيري است جواب صحيح دادند و 37.5% جواب غلط دادند و در مورد سوال راههاي پيشگيري و سوال سه راه عمده انتقال بيماري به ترتيب 43% و 38% جواب صحيح دادند. اين مقدار در گروه با تحصيلات ديپلم و بالاتر 56% و 52% بود و در گروه با تحصيلات زير ديپلم 37% و 23% بود بين ميزان آگاهي و تحيلات رابطه معني داري وجود داشت (p>0.005)و ميزان آگاهي جمعيت مورد مطالعه در مورد موضوع تحقيق در حد متوسط به پايين ازريابي مي گردد.
نتيجه گيري: بر اساس نتايج بدست آمده افراد با ميزلن تحصيلات بالا ازميزان آگاهي بالاتري نسبت به گروه مشابه (از نظرسن و جنس) برخوردار بودند و با افزايش ميزان تحصيلات درصد جواب صحيح به سوالات بيشتر مي گرديد. لذا اين امرنيازمند اطلاع رساني ازطريق مداخلات آموزشي جهت پيشگيري وکنترل بيماري با برگزاري جلسات آموزشي گروهي و فردي با متون آموزشي خلاصه شده و درسطح سوادجامعه با بهره گيري از وسايل کمک آموزشي مي باشد. و بايستي به عنوان يک اولويت شهرستاني ازسوي مراکز بهداشتي و درماني و خانه هاي بهداشت براي گروههاي هدف بخصوص دانش آموزان تلقي گردد و کليه گروهاي هدف و افراددرمعرض خطر
ايستي مد نظر قرار گيرد و توزيع پوسترو پمفلت درچنين جوامعي که دسترسي کمتري به وسايل ارتباط جمعي دارندمي تواند بعنوان يک راهکارمدنظر واقع شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امینی، م.، و باقری، م.، و ناصری گلستانی، ا. (1388). بررسی میزان آگاهی و نگرش جمعیت روستایی شهرستان اسفراین در زمینه بیماری ایدز در سال 1387. طلوع بهداشت, 8(3-4 (سومین کنگره سراسری رفتارهای پرخطر)), 23-23. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127144Vancouver : کپی

امینی محمدحسن، باقری محمدابراهیم، ناصری گلستانی احمد. بررسی میزان آگاهی و نگرش جمعیت روستایی شهرستان اسفراین در زمینه بیماری ایدز در سال 1387. طلوع بهداشت. 1388 [cited 2021July29];8(3-4 (سومین کنگره سراسری رفتارهای پرخطر)):23-23. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127144IEEE : کپی

امینی، م.، باقری، م.، ناصری گلستانی، ا.، 1388. بررسی میزان آگاهی و نگرش جمعیت روستایی شهرستان اسفراین در زمینه بیماری ایدز در سال 1387. طلوع بهداشت, [online] 8(3-4 (سومین کنگره سراسری رفتارهای پرخطر)), pp.23-23. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127144. 

 
بازدید یکساله 71 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی