برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1388 , دوره  7 , شماره  1 ; از صفحه 95 تا صفحه 100 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه سيماي پير در حديقه سنايي و مثنوي مولوي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه پیام نور، واحد ملایر
 
چکیده: 

پير در عرفان اسلامي جايگاه ويژه‌اي دارد. مريد نيازمند راهنمايي اوست تا از گمراهي ها نجات يابد و به مقصود برسد. کتاب هاي عرفاني نيز، کم و بيش، به ترسيم و توصيف سيماي پير پرداخته اند و اهميت، لزوم و ويژگي هاي او را به روشني برشمرده اند. در اين ميان حديقه سنايي و مثنوي مولوي اهميت خاص و نقش بنيادي دارند.
حديقه، به عنوان نخستين كتابي كه مفاهيم عرفاني و اخلاقي را به طور مشخص وارد حوزه ادبيات فارسي كرده و مثنوي، به عنوان كامل كننده اين راه، از اهميت خاصي برخوردارند. سنايي با حکايات و ابيات منفرد به ويژگي ها و اهميت پير اشاره مي كند. اما به اندازه مولانا به تشريح جزييات نمي پردازد. تفصيل سخنان مولانا در اين زمينه و دقت او در توصيف شخصيت پير، ناشي از تحولات جامعه است كه بر عرفان و تصوف تاثير مستقيم نهاده و نيز تكامل ادب صوفيه كه به روشن شدن گوشه هاي تاريك و ناگفته عرفان منجر شده است. تكاملي كه حاصل آن وجود نابغه اي به نام مولانا نيز هست. مقايسه جلوه هاي پير در اين دو اثر در روشن شدن برخي از گوشه ها و زواياي اعمال و رفتار پير و درک صحيح اين متون بي تأثير نخواهد بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

روزبهانی، ع. (1388). مقایسه سیمای پیر در حدیقه سنایی و مثنوی مولوی. پیک نور- علوم انسانی, 7(1), 95-100. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127110Vancouver : کپی

روزبهانی علیرضا. مقایسه سیمای پیر در حدیقه سنایی و مثنوی مولوی. پیک نور- علوم انسانی. 1388 [cited 2021July26];7(1):95-100. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127110IEEE : کپی

روزبهانی، ع.، 1388. مقایسه سیمای پیر در حدیقه سنایی و مثنوی مولوی. پیک نور- علوم انسانی, [online] 7(1), pp.95-100. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127110. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 151 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی