برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  2 , شماره  7 ; از صفحه 73 تا صفحه 96 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير ويژگي هاي خاص سازماني بر رابطه سود و بازده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه حسابداری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مبارکه
 
چکیده: 

در اين پژوهش تاثير چهار ويژگي خاص سازماني شرکت ها شامل ميزان مالکيت سهامداران نهادي، ميزان دارايي هاي ثابت نگهداري شده توسط شرکت، ميزان سرمايه گذاري شرکت در سهام ساير شرکت ها و ميزان اتکاي به تأمين مالي از طريق بدهي بر رابطه سود و بازده آن ها بررسي شده است. منظور از رابطه سود و بازده در اين پژوهش، توانايي نرخ سود به قيمت هر سهم عادي شرکت جهت توضيح تغييرات نرخ بازده هر سهم عادي شرکت طي دوره پژوهش مي‏باشد.
جهت انجام اين پژوهش، نمونه اي مشتمل بر 96 شرکت پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران طي دوره زماني 8 ساله (1387-1380) انتخاب و بررسي گرديد. در اين پژوهش، جهت بررسي تأثيرگذاري چهار ويژگي سازماني بيان شده، از چهار مدل رگرسيون خطي چند متغيره استفاده گرديد که اين مدل ها در سطح خطاي
%5 آزمون گرديد. نتايج حاصل از آزمون مدل ها نشان داد که ميزان سهامداران نهادي بر شدت رابطه سود و بازده تاثيري مثبت و معني دار دارد. همچنين ميزان اتکاي شرکت به تامين مالي از طريق بدهي بر شدت رابطه سود و بازده تاثيري معکوس و معني دار دارد. در حالي که ميزان دارايي هاي ثابت نگهداري شده توسط شرکت و همچنين ميزان سرمايه گذاري در سهام ساير شرکت ها بر رابطه سود و بازده تاثيري معني دار ندارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 75 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی