برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1388 , دوره  5 , شماره  4 ; از صفحه 83 تا صفحه 108 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل اجتماعي موثر برتصوير ذهني از بدن در زنان و دختران جوان (مطالعه موردي شهر تهران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه الزهراء
 
چکیده: 

تصوير ذهني از بدن مفهومي جديد است که اخيرا در پژوهشهاي علمي رايج گرديده است. تصوير ذهني از بدن به تصور و برداشتي که در ذهن و فکر فرد نسبت به بدن خود وجود دارد اطلاق مي شود و به واسطه نقشي که از حيث رضايت مندي و نارضايتي از خود ايفا مي کند بسيار با اهميت است. هدف از انجام اين تحقيق بررسي عوامل موثر بر تصوير ذهني از بدن در دختران و زنان جوان طبقه متوسط جامعه است. گرايش به بدن و زيبايي در سالهاي اخير در راستاي رسيدن به فرم و الگوي مطلوب جامعه از طريق رسانه هاي تصويري غير رسمي تبليغ مي شود.
متغيرهايي که به عنوان عوامل موثر بر تصوير ذهني سنجيده شده اند شامل، عوامل اجتماعي (رسانه هاي تصويري، فشار هنجاري در خانواده و جامعه، استانداردها و تعاريف زيبايي در جامعه)، عوامل فردي (اعتماد به نفس و توجه به بدن و مراقبت هاي زيبايي) بوده است. تصوير ذهني به عنوان متغير مستقل بر روي رضايت از بدن تاثير مي گذارد. با استفاده از تئوري مقايسه اجتماعي رابطه مقايسه اجتماعي را با تصوير ذهني از بدن مورد سنجش قرار داده ايم. اين پژوهش بر روي 300 نفر از زنان و دختران شهر تهران که به مراکز ورزشي، مراقبت زيبايي، آرايشي و بهداشتي مراجعه کرده بودند با روش پيمايش و با استفاده از پرسش نامه انجام شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سفیری، خ.، و قاسمی کمالیه، ن. (1388). بررسی عوامل اجتماعی موثر برتصویر ذهنی از بدن در زنان و دختران جوان (مطالعه موردی شهر تهران). جامعه شناسی, 5(4), 83-108. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126893Vancouver : کپی

سفیری خدیجه، قاسمی کمالیه نیره. بررسی عوامل اجتماعی موثر برتصویر ذهنی از بدن در زنان و دختران جوان (مطالعه موردی شهر تهران). جامعه شناسی. 1388 [cited 2021September22];5(4):83-108. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126893IEEE : کپی

سفیری، خ.، قاسمی کمالیه، ن.، 1388. بررسی عوامل اجتماعی موثر برتصویر ذهنی از بدن در زنان و دختران جوان (مطالعه موردی شهر تهران). جامعه شناسی, [online] 5(4), pp.83-108. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126893. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 300 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی