برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مطالعه الگوهاي مصرف 90 معتاد تزريقي مراجعه کننده به مرکز گذري هفتون (اصفهان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* سازمان بهزیستی اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: براي مراجعين مرکز گذري هفتون، پرسشنامه اي با هدف شناسايي الگوهاي رفتاري مراجعين مرکز که ميتوانند تفاوتهاي اساسي با معتادين مراجعه کننده به مراکز ترک اعتياد داشته باشند تکميل گرديد.
روش کار: اين مطالعه توصيفي - مقطعي (Descriptive-Cross Sectional) بوده و نمونه گيري به صورت سرشماري بوده و براي کليه مرجعين به مرکز گذري هفتون که تا تاريخ تنظيم اين خلاصه مقاله 90 نفر بوده اند تکميل گرديده است.
يافته ها: کليه مراجعين مرد بوده و ميانگين سني آنها 27-30 سال ) SD=6 ميانه = 30 و نما 30( بوده است 82.6 درصد مراجعين تحصيلاتي کمتر از سيکل داشته اند. منبع درآمد 73.3 درصد از مراجعين مشاغل فصلي و موقت بوده است %94.2 مراجعين در يکماه قبل از مراجعه تزريق هرويين را گزارش داده اند. اين آمار براي ترياک، شيره، سوخته و بنزو ديازپينها به ترتيب %22.1، %12.8، 4.7، %10.5 بوده است %64 مراجعين آخرين تزريقشان را در روز مراجعه به مرکز انجام داده بودند و %91.9 هرويين را به عنوان آخرين ماده تزريقي خود گزارش کرده اند. %62.8 از مراجعين تزريقي از همان اوايل تزريقي شدن به خودشان تزرق مي کرده اند. %72.6 از مراجعين از وسايل تزريق خودشان در شش ماه قبل از مراجعه مجددا استفاده کرده بودند و فقط %27.4 از مراجعين هميشه اين وسايل را به شيوه هاي مختلف تميز کرده بودند. %25.8 از وسايلي که حداقل بيش از پنج نفر از آنها قبلا استفاده کرده بودند، استفاده مي نمودند. بقيه اطلاعات در اصل مقاله ارايه مي گردد.
بحث و نتيجه گيري: شيوع هپاتيت و الگوهاي رفتاري معتادين نشان دهنده لزوم مداخله هرچه سريعتر و همه جانبه سيستمهاي بهداشتي در انتقال دادن و اطلاعات و همچنين گسترش دادن مراکز گذري براي بيش از 200 هزار معتاد تزريقي کشور مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 27 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی