برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع سرولوژيک HCV در زندانيان معتاد شهرستان گرگان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: آلودگي به عفونت HCV در گروههاي پرخطر مانند معتادان (به خصوص معتادان تزريقي) بسيار بيشتر از ساير گروههاي جامعه گزارش شده است و به خصوص هنگامي که فرد معتاد به دليل بزهکاري به زندان مي افتد انتقال اين عفونت به طرق مختلف تسريع مي گردد. هدف از اين مطالعه بررسي آنتي بادي ضد HCV در زندانيان معتاد شهرستان گرگان بوده است.
روش کار: اين مطالعه توصيفي - تحليلي مقطعي در طي يکسال در زندان شهرستان گرگان انجام گرفت. 121 زنداني معتاد به روش نمونه گيري تصادفي وارد مطالعه شده و خونگيري توسط پرسنل آزمايشگاه زندان انجام شد. اطلاعات دموگرافيک و نتايج سرولوژي يا نرم افزار آماري SPSS وارد رايانه شده و با آزمونهاي آماري کاي دو و دقيق فيشر مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: از 121 زنداني معتاد، 28 نفر (%23.1) از نظر HCVAb مثبت بودند که اکثريت آنها 26) نفر، 92.9%( را مردان تشکيل مي دادند .(P>0.05)  اکثريت افراد (%57.1) در محدوده سني 30-25 سال قرار داشتند. نژاد فارس و متاهل بودن رابطه معناداري با آلودگي به عفونت HCV داشت. داشتن سابقه جراحي و استفاده از سرنگ و تيغ مشترک داشتن تماس جنسي مشکوک با غيرهمجنس يا آلودگي HCV رابطه معناداري نشان داد اما ساير متغيرهاي فردي ارتباط معناداري با اين آلودگي نداشتند.
بحث و نتيجه گيري: با توجه به شيوع آلودگي
HIV در بين معتادين و به خصوص افراد بزهکار، پيشنهاد مي شود با اجراي برنامه هاي غربالگري و درماني مناسب، نظارت دقيقتري در زندانهاي کشور صورت پذيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 56 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی