برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه کارايي رآکتورهاي منقطع و لوله اي در حذف رنگ متيلن بلو از فاضلاب مصنوعي نساجي با استفاده از فرآيند فتوکاتاليستي TiO2/UV/C

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و اهداف: رنگ ها موادي با ساختار پيچيده بوده كه در نتيجه مراحل مختلف صنعت نساجي نظير رنگرزي و تكميل پارچه به محيط زيست وارد مي شوند. رنگ متيلن بلو يکي از رنگ هاي کاتيوني بوده که در حال حاضر نيز در صنايع نساجي کاربرد دارد. فاضلاب هاي رنگي صنايع نساجي يکي ازمنابع مهم آلودگي محيط زيست اند. اين تحقيق يک مطالعه کارآزمايي آزمايشگاهي است و هدف از انجام اين تحقيق، تجزيه فتوکاتاليستي رنگ متيلن بلو با استفاده از نانو ذرات دي اکسيد تيتانيوم تحريک شده با پرتو فرابنفش (UV-C ) با استفاده از رآکتورهاي منقطع و لوله اي است.
روش بررسي: غلظت رنگ، غلظت نانو ذرات دي اکسيد تيتانيوم و ميزان هوا دهي از جمله متغير هاي مورد مطالعه در اين تحقيق بوده اند.
يافته ها: نتايج اين تحقيق نشان داد که حذف رنگ متيلن بلو ارتباط مستقيمي با زمان تابش پرتو دارد. تمام آزمايشات در شرايط خنثي
pH:7 انجام شد. بهترين نتيجه حذف رنگ و  CODدر رآکتور منقطع به ترتيب 100 و 42.2 درصد بود و اين در حالي است که حداکثر حذف رنگ و COD در رآکتور لوله اي 93 و 47.8 درصد در غلظت 1.2 گرم در ليتر نانوذره دي اکسيد تيتانيوم و زمان 60 دقيقه حاصل گرديد. همچنين با افزايش غلظت رنگ، سرعت حذف رنگ کاسته مي شد.
نتيجه گيري:در نهايت مي توان نتيجه گيري نمود که استفاده از مدل منقطع جهت حذف رنگ و COD کارايي بيشتري دارد و با توجه به کارايي حذف مورد نياز و استانداردهاي تخليه پساب مي توان آن را در مقياس هاي بزرگ تر نيز به کاربرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 80 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی