برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير تمرينات مقاومتي پيشرونده بر روي افزايش قدرت اندام فوقاني و تحتاني و اثر اين افزايش قدرت بر فعاليت هاي روزمره زندگي مردان سالمند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیوتراپی، دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سالمندي عبارت است از تحليل تدريجي ساختمان (ارگانيسم) بدن که در اثر بيماري و حوادث نبوده بلکه در اثر دخالت عامل زمان پيش مي آيد و امروزه سالمندان به جهت افزايش روزافزون آنها يکي از موضوعات اصلي مطالعاتي به شمار مي روند.حفظ استقلال درانجام فعاليت هاي روزمره زندگي (ADL) يکي از حياتي ترين اعمال براي فرد سالمند است. با توجه به تاثير قدرت در توانايي انجام فعاليت هاي روزمره زندگي در اين پژوهش تاثير تمرينات مقاومتي پيشرونده بر قدرت اندام فوقاني و تحتاني و توانايي انجام فعاليت هاي روزمره زندگي مردان سالمند بررسي شد.
روش بررسي: اين پژوهش يک مطالعه مداخله اي بود و نمونه گيري به صورت تصادفي ساده انجام شد. 50 مرد سالمند، شامل 25 نفر در گروه درمان با ميانگين سني 69.45 سال و 25 نفر در گروه شاهد با ميانگين سني 72.24 سال در مطالعه شرکت کردند. گروه مداخله 3 روز در هفته، روزي 40 دقيقه به مدت 8 هفته در تمرينات مقاومتي شرکت کردند. قدرت اکستانسورهاي شانه و زانو توسط دستگاه
Tekdyne Incentive Dynamometers (TID) و فعاليت هاي روزمره زندگي با Barthel - Index سنجيده شد.
يافته ها: بر اساس
t تست زوجي، در ارزيابي قدرت اکستانسورهاي شانه و زانو با دستگاه TID اختلاف تغييرات ميانگين قبل و بعد از مداخله معني دار بود (P≥0.0001) همچنين در ارزيابي فعاليت هاي مراقبت از خود، تحرک و فعاليت هاي روزمره زندگي با Barthel-Index اختلاف تغييرات ميانگين قبل و بعد از مداخله معني دار بود (P≥0.0001).
نتيجه گيري: اطلاعات حاصل از تحقيق حاضر نشان مي دهد که انجام تمرينات مقاومتي پيشرونده مي تواند باعث افزايش قدرت اندام فوقاني و تحتاني مردان سالمند شود و موجب بهبود توانايي سالمند در انجام فعاليت هاي روزمره زندگي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 77 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی