برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي قارچ هاي کراتينوفيليک در خاک نواحي زراعي – جنگلي استان هاي خراسان رضوي و شمالي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* جاده سبزوار - تهران، جنب پلیس راه، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی سبزوار، گروه علوم پایه
 
چکیده: 

زمينه و هدف: قارچ هاي کراتينوفيليک قارچهاي دوستدار کراتين هستند که گروهي ازآنها به دليل ترشح کراتيناز کراتينوليتيک بوده که که علاوه بر ايجاد بيماري در انسان و حيوان، در صنايع مختلف نيز اهميت دارند. خاک هاي زراعي - جنگلي حاوي مقادير زيادي کراتين بوده و شرايطي بسيار مستعد براي رشد قارچ هاي کراتينوفيليک فراهم مي نمايند در اين پژوهش فراواني و نوع قارچهاي کراتينوفيليک خاک در مناطق زراعي - جنگلي استان هاي خراسان رضوي و شمالي تعيين شدند.
روش کار: مطالعه حاضر يک مطالعه توصيفي مقايسه اي با استفاده از نمونه برداري طبقه اي مي باشد که از مناطق مختلف زراعي - جنگلي در استان هاي خراسان رضوي و شمالي 140 نمونه خاک جمع آوري شد و به روش وان بروزگهميا کشت داده شد و قارچهاي موجود در آن شناسايي و مورد شمارش قرار گرفتند و اطلاعات با استفاده از جداول دو بعدي و چند بعدي توصيف و با استفاده از آزمون هاي مناسب آماري داده ها آناليز گرديدند.
يافته ها: از نمونه هاي خاک 784 کلني قارچي که 71.43% از نمونه هاي خاک نواحي زراعي - جنگلي استان خراسان رضوي و 28.5% از نمونه هاي خاک نواحي زراعي - جنگلي استان خراسان شمالي مي باشند، جدا شدند که در بين آنها آنکسيوپسيس استرکوراريا با 240 کلني (30.6%) و گونه هاي مختلف کرايزوسپوريوم با 133 کلني (17%) بالاترين فراواني را داشتند.
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان مي دهد که قارچ هاي کراتينوليتيک به دليل توانايي ترشح پروتئازها مي توانند در مديريت پسماندها مفيد باشند. بر اساس دانش ما تاکنون اين مقاله اولين گزارش از جدا نمودن مريدنتيوم کراتينوفيلوم از خاک در ايران است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 52 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی