برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تشخيص آنتي ژن هاي ليشمانيا اينفنتوم در ادرار با استفاده از روش KAtex و مقايسه آن با روش هاي سرولوژي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اهواز، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور، دانشکده پزشکی، دپارتمان پارازیتولوژی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ليشمانيوز احشايي حداقل در سه استان اردبيل، فارس و آذربايجان شرقي به صورت اندميک وجود دارد. بيماري در کشور ما از نوع مديترانه اي بوده و بيشتر کودکان را گرفتار مي سازد. بنابراين تشخيص اوليه و درمان به موقع بيماري مي تواند از مرگ و مير بالاي آن (95 درصد) جلوگيري نمايد. به دليل تهاجمي بودن روش بيوپسي از مغز استخوان و طحال و محدوديت ساير روش ها، تلاشهاي زيادي صورت گرفته تا از تست هاي ساده تر در تشخيص ليشمانيا اينفنتوم در کودکان استفاده شود. تست KAtex با شناسايي آنتي ژنها در ادرار از جمله اين موارد است. هدف از اين تحقيق ارزيابي KAtex در تشخيص ليشمانيوز احشايي در مناطق اندميک و مقايسه آن با روش هاي سرولوژيک معمول (IFA, DAT, ELISA IgG&IgM) به منظور امکان جايگزيني با روش هاي مذکور مي باشد.
روش تحقيق: اين مطالعه از نوع اپيدميولوژي توصيفي بوده و در مدت پانزده ماه در روستاهاي توابع شهرستان هاي اهر و کليبر استان آذربايجان شرقي که بيماري در آن ها اندميک مي باشد، انجام شد. کيت
KAtex براي تشخيص ليشمانيوز احشايي در 72 فرد اثبات شده و مشکوک به بيماري کالا آزار و براي يافتن افراد مبتلا در بين 313 کودک ساکن مناطق اندميک اهر و کليبر (آذربايجان شرقي) در شمال غرب ايران به کار گرفته شد. براي يافتن توافق تست ها و اندکس هاي اعتبار و اعتماد، نتايج تست KAtex با ديگر تست هاي سرولوژيک مقايسه شد. براي آناليز داده ها از روش هاي آماري kappa و McNemar استفاده شد.
يافته ها: از 385 نمونه ادرار تعداد 38 نمونه (
9.8 درصد) با تست KAtex مثبت بودند. تست سريع KAtex داراي حساسيت 77.7 درصد و ويژگي بالا (98.2 درصد) در تشخيص ليشمانيوز احشايي در انسان بود. بالاترين توافق KAtex با تست Elisa-IgM (kappa=0.834، p=0.549) و پايين ترين توافق KAtex با تست DAT ( kappa=0.400،p<0.001) بود. هم چنين اين تست هيچ گونه واکنش متقاطع با نمونه هاي ادرار بيماران مبتلا به سل، توکسوپلاسموز و بروسلوز نداشت.
نتيجه گيري: تست
KAtex سريع، غير تهاجمي و ساده است. در انجام آن به تخصص ويژه و دستگاه هاي پيچيده نياز نيست و مي تواند براي تشخيص ليشمانيوز احشايي در مناطق اندميک به کار گرفته شود. هم چنين چون اين تست قادر است بيماري حاد، تحت حاد و پس از عفونت را از هم ديگر افتراق دهد، نتايج آن مي تواند براي تشخيص موارد اثبات نشده ليشمانيوز احشايي تکميل کننده DAT باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 71 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی