برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

گزارش يک مورد سندرم تاليدوميد کاذب در بيمارستان شهيد اکبرآبادي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی زنان و زایمان، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سندرم Roberts يا تاليدوميد کاذب، ضايعه مادرزادي نادري است که با مالفورماسيون هاي متعدد به صورت عدم تشکيل استخوان هاي بلند اندام ها (فوکومليا)، ناهنجاري هاي جمجمه و صورت مانند شکاف کام و لب شکري مشخص مي شود و داراي منشا ژنتيکي مي باشد.
هدف از معرفي اين مورد، معرفي بيماري هايي با منشا ژنتيکي است که در نتيجه ازدواج با افراد هم خون اتفاق مي افتد و با به دنيا آمدن اين نوزادان خانواده و اجتماع دچار آسيب هاي عاطفي و اقتصادي مي گردند.
شرح مورد: خانم باردار 38 ساله در سن حاملگي 38 هفته به علت انقباضات رحمي در آبان ماه 1387 به بيمارستان شهيد اکبرآبادي تهران مراجعه کرد. به علت سابقه سه بار سزارين، به طور اورژانس مورد عمل جراحي قرار گرفت. نوزاد دختر داراي ناهنجاري هاي متعدد به صورت عدم تشکيل ساعد و بازوي دست راست، اليگوداکتيلي در دست چپ، لب شکري و شکاف کام، هيپرتلوريسم (عدم تقارن چشم ها) و عدم تشکيل ريشه بيني در چهره بود.
نتيجه گيري: غربالگري از نظر بيماري هاي ژنتيکي بر اساس سن مادر، سابقه خانوادگي، زمينه نژادي يا قومي زن و شوهر بايد صورت گيرد. تشخيص بيماري در مراقبت دوران بارداري (پره ناتال) امکان بهينه کردن کيفيت زايمان يا خاتمه دادن به حاملگي را فراهم مي کند
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 155
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی