برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
فروردين 1390 , دوره  4 , شماره  2 ; از صفحه 53 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

عوامل مرتبط با گزارش خطاهاي پرستاري در ايران: يک مطالعه کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشکده‌ پرستاری و مامایی حضرت فاطمه (س)
 
چکیده: 

گزارش خطاهاي حرفه اي براي ارتقاي امنيت بيمار نه تنها در بيمارستان که در مراکز سرپايي مراقبت نيز امري اساسي و يک فعاليت ضروري محسوب مي گردد. متاسفانه، پرستاران نيز مانند بسياري از پرسنل تيم پزشکي بيش تر اشتباهات و خطاهاي کاري خود را گزارش نمي کنند. هدف مطالعه حاضر تبيين عوامل مرتبط با گزارش خطاهاي پرستاري از طريق کشف تجربيات پرستاران باليني و مديران پرستاري در خصوص اين موضوع بود.
اين پژوهش مطالعه اي کيفي است که با مشارکت 115 پرستار شاغل در بيمارستان ها و درمانگاه هاي تخصصي دانشگاه هاي علوم پزشکي تهران و شيراز انجام پذيرفته است. اطلاعات به کمک بحث گروهي نيمه سازمان يافته در 17 جلسه جمع آوري و سپس بر اساس رويکرد تحليل محتواي قراردادي مورد بررسي و تحليل قرار گرفت. طبقات اصلي پديدار شده در اين مطالعه عبارت بودند از: الف) نگرش کلي پرستاران نسبت به خطاهاي كاري، ب) موانع گزارش خطاهاي پرستاري و ج) انگيزاننده هاي گزارش خطا.
گزارش خطاها، اطلاعات فوق العاده گران بهايي را براي پيشگيري از بروز خطا هاي بعدي و ارتقاء ايمني بيماران فراهم مي نمايد. در مجموع، با توجه به موانع و انگيزاننده هاي گزارش خطاهاي پرستاري لازم است که قوانين و مقرراتي در اين زمينه وضع شود و در آن قوانين نحوه گزارش دهي خطا و عناصر تشکيل دهنده آن از جمله خود خطا به طور واضح تعريف و تعيين گردند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هاشمی، ف.، و نیک بخت نصرآبادی، ع.، و اصغری، ف. (1390). عوامل مرتبط با گزارش خطاهای پرستاری در ایران: یک مطالعه کیفی. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, 4(2), 53-64. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126635Vancouver : کپی

هاشمی فاطمه، نیک بخت نصرآبادی علیرضا، اصغری فریبا. عوامل مرتبط با گزارش خطاهای پرستاری در ایران: یک مطالعه کیفی. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی. 1390 [cited 2021July30];4(2):53-64. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126635IEEE : کپی

هاشمی، ف.، نیک بخت نصرآبادی، ع.، اصغری، ف.، 1390. عوامل مرتبط با گزارش خطاهای پرستاری در ایران: یک مطالعه کیفی. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, [online] 4(2), pp.53-64. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126635. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 468 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی