برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه ارتباط هيرسوتيسم با مقاومت به انسولين در بيماران مبتلا به سندرم تخمدان پلي کيستيک و هيرسوتيسم ايديوپاتيک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اراک، سردشت، دانشگاه علوم پزشکی اراک، گروه داخلی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: هيرسوتيسم در خانم ها با افزايش رشد مو در نواحي که حساس به آندروژن باشد، مشخص مي شود. شايع ترين علل هيرسوتيسم، سندرم تخمدان پلي کيستيک و هيرسوتيسم ايديوپاتيک مي باشند. نقش مقاومت به انسولين و افزايش انسولين خون به عنوان يکي از مهم ترين مکانيسم هاي ايجاد تخمدان پلي کيستيک کاملا شناخته شده است ولي در مورد نقش آن در هيرسوتيسم ايديوپاتيک اطلاعات کافي وجود ندارد.
مواد و روش ها: اين مطالعه مقطعي-تحليلي در بين خانم هاي 16 تا 40 ساله مبتلابه هيرسوتيسم انجام گرفته است. شرح حال و معاينه فيزيکي از  بيماران مبتلا به تخمدان پلي کيستيک و هيرسوتيسم ايديوپاتيک انجام گرديد. آزمايشات هورموني و سونوگرافي براي آنان انجام و مقاومت به انسولين با استفاده از فرمول
HOMA-IR در هر دو گروه بررسي و در تحليل نتايج از نرم افزار SPSS نسخه 17 استفاده گرديد.
يافته ها: ميانگين سطح سرمي انسولين در گروه تخمدان پلي کيستيک، 1.4±16.04 و در گروه هيرسوتيسم ايديوپاتيک 6.85±7.32 ميکرو يونيت بر ميلي ليتر (
P<0.001) و ميزان HOMA-IR در گروه تخمدان پلي کيستيک 3.36±3.7  و در گروه ايديوپاتيک 1.75±1.67 (P<0.001) و ميانگين سطح سرمي دهيدرواپي آندروسترون - سولفات در گروه تخمدان پلي کيستيک 1±2.48 و در گروه ايديوپاتيک 0.46±1.84 نانوگرم بر ميلي ليتر (P<0.001) مي باشد که نشان دهنده اختلاف معني دار بين دو گروه مي باشد. اگر چه در مورد سطح سرمي گلوکز، تستوسترون، آندروستنديون، هورمون هاي فوليکولار تفاوت معني دار بين دو گروه تخمدان پلي کيستيک وهيرسوتيسم ايديوپاتيک مشاهده نشد.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد که هيرسوتيسم در هر دو گروه تخمدان پلي کيستيک وهيرسوتيسم ايديوپاتيک با مقاومت به انسولين ارتباط دارند. گرچه اين مقاومت در گروه تخمدان پلي کيستيک به طور مشخص بيشتر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 56 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی