برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر محافظت نوروني استروئيدهاي جنسي زنانه بعد از جراحت تروماتيک مغزي در موش صحرايي: نقش سيتوکين هاي التهابي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات فیزیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور، اهواز
 
چکیده: 

زمينه و هدف: مطالعات قبلي نشان داده اند که استروژن و پروژسترون خيز مغزي بعد از ضربه مغزي را کاهش مي دهند. هدف مطالعه حاضر، تعيين مي کند آيا هورمون هاي تخمداني اثر ضد خيزي خود را از طريق تغيير در ميزان سيتوکين هاي پيش التهابي اعمال مي کنند.
مواد و روش ها: در اين مطالعه مداخله اي - تجربي از 98 موش صحرايي ماده فاقد تخمدان (به جز دو گروه اول) تحت گروه هاي کنترل، شم، حلال، مقدار کم استروژن
(E1)، مقدار زياد استروژن (E2)، مقدار کم پروژسترون (P1) و مقدار زياد پروژسترون (P2) استفاده شد. حلال و استروئيدها نيم ساعت بعد از ضربه مغزي متوسط و منتشر ايجاد شده به روش مارمارو، به طريق داخل صفاقي تزريق شدند. سيتوکين هاي پيش التهابي و غلظت هورمون هاي تخمداني در مغز، 6 ساعت بعد از ضربه مغزي به وسيله ELISA اندازه گيري شدند.
يافته ها: ميزان
IL-1b ، توسط E2 و P1 به ترتيب به ميزان 52.8% و 79.2% افزايش معني دار پيدا کرد. P2، مقادير IL-6 و TNF-a را به ترتيب به ميزان 45.9% و 72% کاهش معني دار داد- توسط E1،TGF-b به ميزان 3.37 برابر افزايش معني دار پيدا کرد. غلظت بتا - استراديول در E2 به ميزان 4.58 برابر و غلظت پروژسترون در P2 به ميزان  1.56برابر افزايش معني دار نشان داد.
نتيجه گيري: اين نتايج پيشنهاد مي کنند که احتمالا هورمون هاي تخمداني از طريق افزايش IL-1b و TGF-b و کاهش IL-6 و TNF-a اثر ضدخيزي را در ضربه مغزي اعمال مي کنند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 104
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی